Най-добрите книги на 2013 г. според Бил Гейтс

Най-добрите книги на 2013 г. според Бил Гейтс

„Не че не обичам художествена литература – чел съм „Спасителят в ръжта“ няколко пъти – това е една от най-любимите ми книги за всички времена (и ми хареса документалният филм за Селинджър, който излезе тази година), но чета преди всичко нехудожествена литература. Защото винаги искам да науча повече за това как работи светът и четенето е най-добрият начин да го направя.“

Това казва най-богатият човек в света Бил Гейтс. Мнението му е особено интригуващо в хода на сведенията в американските медии, че той използва литературата, за да изучава процеса на вземане на решения в обстоятелства на не достатъчно знание и осведоменост.

Гейтс определи свой личен списък с най-добрите четива от отиващата си 2013 г. Списъкът му съдържа седем заглавия на книги. Представя го Business Insider. Ето как изглежда.

„Кутията“ на Марк Левинсън (The Box, by Marc Levinson). Тази книга обяснява колко голямо значение има преносът на стоките в контейнери за глобалната търговия. „Оказа се че тя е много четивен разказ. Вече не гледам на товарните кораби по същия начин", казва Гейтс.

„Най-силната идея в света“ на Уилям Роузън (The Most Powerful Idea in the World, by William Rosen). Разказва за парните локомотиви. „Поисках да узная повече за тях след като със сина ми прекарахме много време в Научния музей в Лондон“, посочва милиардерът.

„Да пожънеш биосферата“ на Вацлав Смил (Harvesting the Biosphere, by Vaclav Smil). Обяснява как животът на хората на земята е променил биосферата.

„Светът до вчера“ на Джаред Даймънд (The World Until Yesterday, by Jared Diamond). Даймънд открива някои забележителни случки, показващи, че животът е определен от ловци-събирачи и се пита кои от тях могат да бъдат приложени към модерния ни бит.

„Слабите цифри“ на Мортън Джервън (Poor Numbers, by Morten Jerven). Джервън е икономист, който прекарва четири години от живота си, за да проучва как африканските нации се сдобиват със статистиките си и какви предизвикателства срещат те, за да ги превърнат в показатели на БВП. Той дава убедителен пример, че много от измерванията на БВП, които мислим, че са верни, далеч не са такива, обяснява Гейтс.

„Защо колежът струва толкова много?“ на Робърт Б. Арчибалд и Дейвид Х. Фелдман (Why Does College Cost So Much?, by Robert B. Archibald and David H. Feldman). Авторите са добри в това, че не размахват назидателно пръст, а посочват как американския трудов пазар прави цената на висшето образование толкова висока.

„Залогът“ от Пол Сейбин (The Bet, by Paul Sabin). Сейбин проследява публичния дебат по темата дали светът се е запътил към екологична катастрофа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ