Обяд в офиса

Обяд в офиса

Ако не вие, родителите ви със сигурност си спомнят столовете за хранене, които преди промените бяха задължителна част от всяка организация. В по-новите времена тази практика беше преустановена и забравена. През последните години обаче модата за обяд в офиса се завръща. Все повече работодатели търсят начини да увеличат ефективността на работа и мотивацията на екипа си, като наемат кетъринг фирми.

На пазара в момента има три типа доставчици на храна, от които може да избирате. Първите са компании, които не приготвят, а само доставят храна до офиса. Тяхната дейност е чисто транспортна – вземат поръчаната от вас храна от ресторанта и ви я доставят на посочения адрес. Менютата на тези фирми предлагат богат избор, разнообразна кухня и различни видове ястия. Поръчката става по електронен път или по телефона. Вторите са близките до вашия офис ресторанти. Почти всички заведения, които са в деловите зони на града, предлагат обедно меню, включително и доставка на храна. Третите са специализираните фирми, чийто бизнес модел залага на здравословното хранене. Техен специалист диетолог ще ви предложи подходящо меню, което се приготвя в собствена кухня и ще бъде доставено на посочен от вас адрес.

 От 2 до 12 лева

Повечето служители предпочитат сандвич от близкото кафене или пица - евтино, бързо и необвързано с предварителна поръчка. Този обяд струва между 2 и 3 лева. Двойно повече излиза обядът в непретенциозни ресторантчета, предлагащи готвена храна. Но има и здравословно меню, което може да е съставено и приготвено специално за вас, но струва доста повече. Важно е да помислите каква храна бихте искали да осигурите на вашите служители. Например стандартно обедно меню от предястие или таратор (1-1,50 лв.), основно ястие от пилешко, мусака или друго (4 лв.) и десерт бисквитена торта (1,50 лв.) общо излиза 7 лв. Топлата доставка до офиса ще оскъпи този обяд с до 50%.

Здравословното меню от качествени продукти, съчетани подходящо, може да бъде едновременно с това и вкусно. Едно такова примерно меню може да включва салата от целина, синьо сирене и орехи, основното е телешко задушено и плодова салата за десерт - звучи скъпо и вкусно, но със сигурност е много полезно. Цената на този здравословен обяд (за столицата) е около 12 лв. с включен транспорт.

 Особености по време на избора

Направете собствено проучване на фирмите на пазара, които осигуряват “обяд в офиса”. В големите градове предлагането и съответно изборът е голям. Както винаги, най-доброто би било да получите препоръки от колеги, приятели, познати. Разгледайте в интернет какво предлагат фирмите като храна, условия за доставка, плащане. Помислете какво е важно за вас - например качествата на храната, как е приготвена, какви продукти са използвани, опаковка, време за доставка, коректни отношения, плащане, цена. Според тези ваши изисквания подберете трите най-добри фирми от проучените. Напишете запитване - искане за оферта. Включете конкретна информация за броя на ястията, колко дни в седмицата ще се доставят, локация/място на доставка. На другия ден, след като изпратите запитването, позвънете по телефона, за да покажете, че сте сериозни, и кога може да очаквате оферта. Тази задача спокойно бихте могли да възложите на офис мениджъра. Прегледайте събраните предложения от фирмите, вземете най-доброто решение според това доколко отговаря на вашите изисквания и очаквания.

Осигуряването на корпоративен обяд предполага дългосрочност на отношенията, по-големи обеми, регулярни приходи за доставчика. Използвайте това, за да преговаряте за цената. Тя би могла да се редуцира поне с 20%. Например фирма с персонал до 10 души, намираща се в центъра на града, с поръчка за 10 обяда за 7 лв. всеки може да договори отстъпка за храната поне с 10 до 20% в зависимост от политиката и ресторанта, който приготвя храната, и разстоянието му до вашия адрес. Офис в широк център ще ползва отстъпка от 1 лв. за дневната доставка. За здравословното меню може да разчитате на по-голяма отстъпка - ако стандартната цена е 14 лв. с доставката, договорната цена би могла да слезе до 9-10 лв. за един обяд.

Съветвам да включите клауза, която ви дава възможност за пробен период от един месец, за да оцените качествата на храната и услугата. Намаляване на цената на доставката е реална възможност за редуциране на крайната сметка, която ще платите. Обърнете специално внимание на начина на плащане. Предлагат се различни начини: от стандартния – в брой при доставка, но също и с дебитна и кредитна карта, чрез е-Pay системата, по банков път, с ваучери за храна, издадени от различни компании. За бизнеса е най-удобно плащането да става по банков път срещу издадена фактура. Опитайте се да договорите отложено плащане например в началото на всеки календарен месец за консумацията от предходния. Това ще освободи фирмен ресурс и е начин на финансиране чрез отсрочени пасиви.

Ако фирмата е с над 100 души персонал

В този случай, ако имате желание да осигурявате обяд на служителите, ще бъде икономически изгодно да имате собствена кухня и място за хранене, т.е. фирмен стол. За това ви трябва свободно пространство, където ще са кухнята и столовата. Инвестицията включва: изграждане на кухня, кухненско оборудване, обзавеждане на столова, персонал от минимум 6 души (готвач, помощник-готвач, снабдител, касиер, общ персонал, управител на обекта), разрешителни за изграждане на помещението по установените стандарти, разрешително за приготвянето на храна от Българската агенция по безопасност на храните, въведена в обекта система НАССР.

 Данъчни преференции

От счетоводна гледна точка осигуряването на обяд е данъчно признат разход и спада към разходите за предоставяне на социални придобивки в натура. Той се включва към отчета за месеца, в който този разход е извършен. Данъчната ставка на този разход е 10%. Освободени от данък са ваучери за храна на стойност до 60 лв. на месец на наето лице. Има фирми, които приемат ваучери за храна като начин на плащане за доставката на храна в офиса.

 Весела Чернева-Янкова, бизнес консултант

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ