Планирайте провала!

Планирайте провала!

Планирайте провала!

Вероятно разбирате, че постоянството е важно, когато искаме да напредваме, да работим по-добре, да влезем във форма и да постигнем успех в различни области от живота.

Често пиша за силата на постоянството и последователността – защо повторението е по-важно от съвършенството, как малките постижения водят до големи резултати и защо любовната афера със скуката е ключова за постигането на майсторство.

Щом веднъж осъзнаете силата на постоянството обаче се появява опасността, която по принцип върви ръка за ръка с това познание. Тази опасност е да паднете в капана на мисленето тип “всичко или нищо”.

Както обикновено, все още не съм анализирал това докрай, но нека поговорим как можем да бъдем постоянни и да използваме науката, за да избягваме най-често срещаните грешки и капани.

Всичко или нищо

Щом разберете, че постоянството е ключово за успеха, става лесно да започнем да се вманиачаваме по това да бъдем съвършени в тази своя последователност.

Например...

  • Опитвате се да отслабнете? Лесно е да си внушите, че ако не следвате диетата си перфектно, сте се провалили. И да се откажете.
  • Искате да медитирате всеки ден? Пазете се да не се фокусирате прекалено върху идеята никога да не пропускате и ден. Само ще се стресирате от желанието да следвате графика си за отпускане.
  • Искате да станете успешен писател? Бързо може да си промиете мозъка, като си внушите, че успешните писатели пишат всеки божи ден. (Същото важи и за всички художници и спортисти.)

С други думи, много е лесно да объркате постоянството със съвършенството. А това е проблем, защото не си оставяте пространство за грешки и спешни случаи. Онези неща, които в крайна сметка ни правят нормални човешки същества.

Прощавайте си. Значението на това става още по-очевидно, когато хвърлим поглед на проучванията върху формирането на навици и постоянното самоусъвършенстване. Изследванията показват, че без значение какъв навик се опитвате да си създадете, изпускането на един ден в практиката няма измерим ефект върху дългосрочния ви успех.

С други думи, трябва да наблягате на средната скорост, а не да натискате непрекъснато педала до дупка. Малките провали са като червени светофари по време на пътуване. Неизбежно ги срещаме от време на време. Ако поддържаме добра средна скорост обаче, все ще стигнем до крайната си цел – нищо че сме спирали и сме се бавили по пътя.

Идеята на практика

Приятелят ми Джош Хилис специализира в това да помага на хората да отслабват.

Когато работи с клиентите си, Джош дори не следи колко калории приемат дневно. Гледа само общия им сбор в края на всяка седмица и на базата на тази информация прави промени, ако се налага.

Помислете само – колко различен е този подход от типичните практики на отслабващите. Джош не се интересува какво ядете на всяко едно хранене. Не се тревожи, че може да направите грешка или да се натъпчете веднъж-дваж. Той разбира, че отделните хранения нямат значение, ако поддържате правилната “средна скорост” през цялата седмица.

Струва ми се, че това е един невероятно вдъхновяващ начин на мислене, когато говорим за постоянство и напредък в почти всяка една област. Никога нямам за цел да направя грешка, но ако това се случи, знам, че съм си позволил да оценявам напредъка си на по-дълги периоди от време от един единствен ден или едно единствено събитие.

Как да бъдем постоянни: план за провал

Постоянството е много важно във всяка област. Няма начин да заобиколим факта, че майсторството изисква много, много работа.

Ако обаче искате да не луднете, ако имате намерение да намалите стреса и да повишите шансовете си за дългосрочен успех, значи трябва да планирате и провалите, докато се фокусирате върху последователността. Проучване на професора от Станфорд Кели МакГонигал показа, че главната причина за отслабването на волята и неуспеха в поддържането на постоянни навици е, че хората нямат план за справяне с провалите.

Да планирате грешките си не означава, че ги очаквате, а по-скоро че знаете какво ще направите, за да се върнете в ритъм, когато нещата не се получат така, както сте искали. Ако сте се съсредоточили върху това да бъдете идеални, значи сте паднали в капана “всичко или нищо”.

А щом само осъзнаете, че отделните провали влияят много слабо върху дългосрочния ви успех, ще ви стане много по-лесно да се изправите след някое падане и да продължите напред. Защото да бъдеш постоянен не означава да бъдеш съвършен.

Джеймс Клиър, специалист по поведенческа психология

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ