Повели към строителите на бъдещето от ръководителя на MIT Media Lab

Повели към строителите на бъдещето от ръководителя на MIT Media Lab

Повели към строителите на бъдещето от ръководителя на MIT Media Lab

Новината за това, че човек без диплома за висше образование е назначен за ръководител на един от най-престижните изследователски институти в Америка, бе възприета с радостно изумление преди повече от две години. Все пак  говорим за MIT Media Lab – центърът на технологичният авангард, чийто девиз е „Изобретяваме по-доброто бъдеще." Там бяха създадени ноутбука за $100, технологията e-ink за Kindle, LEGO Mindstorms, фемтофотография (суперскоростното заснемане) и т.н. Директор на центъра – преди малко повече от две години – стана Джой Ито, един от 25-те най-влиятелни личности в интеренет по версия на Business Week и фигура - легенда в обществото на интернет ентусиастите. За тях, фактът, че Ито зарязва образованието си в два престижни университета, заради непоносимата скука, която изпитва по време на обучението си, не е минус, а знак за доблест.

Накратко: Ито е роден в Япония, учи в Щатите и още 13-годишен, започва изследователска работа в инженерна компания. По-късно основава в Токио инвестиционния фонд Digital Garage и става главен изпълнителен директор на първия японски интернет провайдър. След това открива в Сингапур инкубатора Neoteny Labs. От началото на новия век работи поетапно практически във всички най-важни интернет институции: в регулатора ICANN, в Mozilla Foundation и Open Source Initiative и др. Инвестирова в Twitter, Flickr, Kickstarter, Last.fm. И накрая, става директор на MIT Media Lab.

От позицията на професионално-житейския си опит, 47-годишният Ито формулира няколко правила за тези, които ще „изобретяват бъдещето”. Макар че „правила”, не е съвсем точно казано. Той не пише постулати, а учи да се обръща по-малко внимание на правилата. Учи и с личния си пример. От пет години Ито живее в Дубай, но постоянно пътешества. През това време в Media Lab го замества робот. По-точно устройство за телеприсътствие: стойка с екран, която се движи на колела из офиса и позволява на Ито да общува с колегите си откъдето си иска. Ето кои са основните му послания към хората на бъдещето:

Изхвърлете картата и си купете компас

„Вече не вярвам на футуролозите, те обикновено грешат. Наричам себе си  nowist – човек, който живее сега – и се опитвам да разбера, как да си изработя способност да реагирам на каквото трябва. С други думи, искам да превърна пъргавината в навик. Днес най-голямото бреме за компаниите са прекалено многото активи. Нужно е да се научим да бъдем гъвкави и пъргави. Смятам, че това дори е духовен навик. Важно е да държим своята периферия максимално открита и да се адаптираме колкото се може по-бързо. Мисля, че това ще бъде един от определящите навици за оцеляване както на хората, така и на компаниите вбъдеще.

Скоростта и хаосът са плашещи само, когато се опитвате всичко да контролирате. Да потънеш в река, дълбока четири метра е същото като да потънеш в океан. Ако умеете да плувате, не е важно колко е дълбоко. Вие просто разбирате, че трябва да действате и тогава се задейства друг подход: плановете не работят, картите са безполезни. Трябва ви компас, траектория и някои ценности, за да можете да решавате проблема в крачка.

Светът има нужда от 7 млрд. учители

Всеки е длъжен да стане учител на себе си и на другите, уверен е Ито: „Университетите бяха нужни преди, когато цената на разпределението и събирането на хора на едно място бяха толкова високи, че се налагаше да се подбират най-умните измежду всички и да се инвестират много пари в тяхното образование.

Сега, в епохата на интернет може да се осигури достъп до информация на всеки без никакви разходи, по същия начин хората могат да се събират в образователни онлайн форуми и т.н.. Внезапно преминахме от света на дефицита, където бе възможно да се дава качествено образование на ограничен кръг хора към свят, където имаме възможност да го направим за всеки. Защото в крайна сметка образованието е това, което другите правят с вас. А познание – това, което правите самите вие със себе си.

Градското планиране –задънена улица

Опитите да бъдат привлечени таланти и предприемачи някъде чрез изграждане на специална инфраструктура са обречени на провал, убеден е Ито. Много по-просто, а и по-ефективно е да се даде на хората простор и място. „Има незадействан капитал, който се включва в момента, в който властите се оттеглят и позволяват на хората да правят това, което те самите биха свършили при достатъчно потенциал и в нужния контекст … В развитите градове, където вече има базова инфраструктура, хората търсят не толкова помощ, колкото пространство”.

Технологиите трябва да помагат на хората да преосмислят града. Например, да могат да създават автобусни спирки on demand. „Трябва да се опитаме да започнем да гледаме на града от софтуерна гледна точка.” Не светът трябва да става по-ефективен, а системата трябва да се променя - към повече гъвкавост, убеден е Ито.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ