Полезна ли е корупцията за бизнеса?
Съществува мнение, че малките дози корупция трябва да се толерират, особено в развиващите се икономики. Защитниците на тази теза смятат, че подобен подход позволява на лидерите да действат по-предприемчиво и стимулира иновативните практики.
Още по-смайващо е мнението, че измамите са вид иновации, които понякога може да бъдат използвани за положителни резултати, пише Leadership Online.
„Такива мнения не почиват на факти и игнорират някои истини за корупцията и за изключително отрицателния ефект, който тя има върху държавите“, убеден е проф. Дион Росув от Института по етика в Южна Африка. „По-специално, корупцията има много ясен негативен ефект върху способността на една страна да въвежда иновации и така да носи икономически ползи на своите граждани.“
Лидерството, иновациите и корупцията са несъвместими понятия, убеден е Росув. Като доказателство той посочва тясната връзка между страните, които са на дъното на годишната класация за корупция, съставяна от Transparency International, и онези с най-слаби показатели в Глобалния индекс за иновациите на университета „Корнел“, бизнес школата INSEAD и Световната организация за интелектуална собственост.
Един от начините, по които корупцията задушава иновациите, е като създава впечатлението, че те не са необходими, за да печелят фирмите нови договори- особено такива, поръчани от правителството. Иновациите винаги са резултат от сериозна работа и отлично познаване на отраслите, но ако договори се дават по „втория начин“, мотивацията да вложим тези усилия се губи.
Само 12 от 28-те най-корумпирани държави в света присъстват в Световния индекс на иновациите. Седем от тях – Йемен, Судан, Ангола, Сирия, Узбекистан, Зимбабве и Гвинея – са сред 20-те най-малко иновативни държави в света. Никоя от останалите 5 – Киргизстан, Парагвай, Таджикистан, Камбоджа и Венецуела – не са в топ 100 от всички 142 включени държави. България, която тази година е на 77. място по корупция в света (на първите места са най-малко корумпираните държави, а в класацията са включени общо 175 страни), се класира 41-ва от 142 по иновации.
„Очевидно е, че корупцията пречи на иновациите и така действа като спирачка пред отварянето на нови работни места и изобщо пред икономическата активност“, отбелязва Росув.
По думите му дефиницията на понятието „иновации“ трябва да се разшири и да включва не само новите открития и подобренията, но и ефекта им върху обществото като цяло.
Когато това се случи и значението на иновациите бъде признато и осъзнато от по-широките бизнес и граждански среди, иновативните подходи ще станат важна част не само от развитието на бизнеса, но и от развитието на обществото чрез бизнеса. А един от големите потенциали на иновациите – например на тези в областта на анализа на данни – е именно да победят корупцията! Ето защо тя никога няма да допусне да съжителства мирно с иновативни компании и предприемачи.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.