Постигайте повече с по-малко усилия!

Постигайте повече с по-малко усилия!

Опитните маратонски бегачи ще ви кажат, че ако следите ритъма си и се подготвяте добре, последните десет километра не изглеждат чак толкова трудни. Същото се отнася и за работата. Когато сте на 12-часов трудов маратон, от който зависи успеха на проекта или дори бъдещето на компанията ви, в един момент усещате, че повече нямате сили. А има начин да се подготвите за тежката работа така, че да хабите минимум усилия за максимални резултати.

Това е твърдото убеждение на Тони Суорц – изпълнителният директор на Energy Project, който е работил с компании като Google, Apple и Microsoft. Суорц е експерт по това да обясни на служителите как по-добре да управляват енергията си.

Той не просто съветва – направо заповядва, че на всеки 90 минути трябва да си правим почивки, за да уважим естествените ритми на тялото си. Идеята зад това е проста – изразходвайте силите си по-мъдро и ще ви останат повече за следващата отсечка.

Затова специалистът предлага 6 съвета, с чиято помощ ще вършите повече, изразходвайки по-малко.

Престанете да се вманиачавате по негативите!

Всеки ден разполагаме с ограничен ресурс от сили. Ако започнете да се вманиачавате за допуснатите грешки или за нещата, които не са протекли така, както ви се е искало, ще изгубите енергия, която иначе може да канализирате към нещо продуктивно. Внимавайте кога започват тези периоди на униние и ги пресичайте в корен. Така ще си спестите ценни сили, да не говорим, че ще бъде и много по-приятно да се общува с вас.

Правете първо най-трудното

Задачите, които не изискват творческа енергия – като отговарянето на имейли например – все пак изсмукват доста сили. Най-добре ще се справите с трудните проекти, ако започвате деня си първо с тях. Сутрин разполагаме с най-много сили и концентрация – дори и да сме „сови”, така че трябва да разпределим правилно приоритетите си, за да не издишаме точно тогава, когато е най-важно да сме на 100%.

Работете на спринтьорски отсечки

Да работиш за кратки и фокусирани периоди е далеч по-продуктивно от това да се пънем на „дълги отсечки” без планирани почивки. Когато усещате, че краят не се вижда, несъзнателно си намирате разсейващи фактори в знак на протест срещу непосилния труд. Затова работете на интервали и ще видите, че използвате силите си много по-умно.

Създавайте си ритуали

Ако кажете, че не обичате ритуалите, значи се лъжете. Най-вероятно всяка сутрин се будите и си миете зъбите. Това вече си е ритуал. Ритуалите са мощен и лесен начин да накараме ума си да се фокусира и да ни помогне да структурираме деня и живота си. Какво друго бихте могли да направите, което ще ви помогне да сте по-изпълнени с енергия и съсредоточени? Може например да спортувате всяка сутрин, да си правите топла чаша чай всеки следобед или да се разхождате през обедната си почивка. Важното е по-съзнателно да вграждате в деня си ритуали, които ви помагат да отпочинете и да се възстановите.

Обръщайте внимание на съня си

Всички знаем, че когато сме недоспали, сме разсеяни и раздразнителни. Енергията ни не може да бъде използвана ефективно. Недоспиването е един от най-бързите пътища към изтощаването на резервите ни. Затова започнете да обръщате внимание на това по колко часа спите всяка нощ и как се чувствате на следващия ден. Ще започнете да забелязвате колко различен е запасът ви от сили в зависимост от това колко добре сте си починали предишната нощ. Бъдете по-съзнателни за начина, по който сънят се отразява на енергията ви, и скоро ще започнете да го цените повече – и да си лягате в приличен час.

Редовно сверявайте вътрешния си часовник

Често не осъзнаваме колко уморени, нервни и разсеяни сме всъщност. Затова редовно трябва да поглеждаме „вътрешния си часовник”, за да оценим енергийните си нива – точно както правим, когато играем компютърна игра. Един чудесен начин да правите това е да оценявате силите си по скала от 1 до 10 в определени часове от деня – например сутрин, по обед и в средата на следобеда. Ако в който и да е момент откриете, че се оценявате под 5, незабавно си вземете освежаваща почивка.

FastCompany.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ