Прегърнете бъдещето
"Повечето мениджъри живеят в миналото!" Може би си мислите, че това твърдение звучи нелепо и ще ми кажете: ами бъдещото планиране, петгодишните стратегии, разходите за изследователска и развойна дейност, новите инициативи в киберпространството, амбициозните придобивания и така нататък?
Въпреки всичко изброено дейността на мениджърите е неизбежно и дълбоко засегната от това, през което те вече са преминали, от наследството на техния бизнес, от т.нар. "наследените" системи. И са толкова дълбоко засегнати, че се противопоставят дори на неизбежната промяна.
Мениджъри са длъжни да предприемат една деликатна и трудна задача - да постигнат най-добрия баланс и комбинация от минало, настояще и бъдеще. Миналото е не по-лошо, отколкото бъдещето е вероятно да бъде. В действителност наследството на организацията трябва да ви помогне да станете по-големи, по-силни, по-богати.
Следователно, едно от основните задължения на ръководството е да поддържа и експлоатира наследените активи от миналото по възможно най-добрия начин. Но също тяхно задължение е и да направи бъдещето по-добро.
В повечето от случаите компаниите, които триумфират в миналото, се оставят на новодошлите да узурпират бъдещето. Това е така, защото пришълците не се опитват да се придържат към старите стопански дейности и технологии. Те не игнорират тенденциите, действат бързо и не чакат да стане твърде късно.
Настоящето е единственото време, в което всеки може да живее. Привеждането на бъдещето в настоящето чрез формиране на конкретни програми, в която всеки участва - при пълно познаване на дългосрочните цели, които искате да постигнете е гаранция за успех.
Ако наистина искате да се изправите пред бъдещето, а не да живеете в миналото, определете смели, дори неразумни цели. Всяка цел действа като таван на амбициите на хората. Задайте такива, които изглеждат на пръв поглед невъзможни и непостижими.
Второ, определете кауза. Хората ще работят с повече енергия и ентусиазъм, ако допринасят не само за бизнеса, но и за кауза. Това означава вашите хора да могат да разберат каузата, с която да се идентифицират.
Бъдете отворени за нови идеи. Рисковите капиталисти правят много грешки, но това да не слушат иновативните предложения, не е сред тях. Малцина са избрани, но мнозина са поканени и слушат. Дайте шанс на новите идеи.
Топ мениджърите не могат да очакват другите да се променят, освен ако те не са готови да променят себе си и да направят каквото се очаква в новите времена.
Необходимостта от тази лична трансформация не може да бъде пренебрегвана. Топ мениджърите вече не могат да управляват собствения си живот и компаниите докато като живеят във и върху миналото и обръщат гръб на бъдещето.
Робърт Хелър за Management Issues
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.