Претоварвате служителите си? Ще платите скъпо за това

Претоварвате служителите си? Ще платите скъпо за това

Ако принуждавате екипа си да върши твърде много с твърде малко ресурси, ще получите в замяна неетично поведение, показа ново проучване.

Икономическата обстановка по света все още е тежка и затова собствениците на бизнес правят всичко възможно да получат повече резултати срещу по-малко вложения. Това може би е логично и дори необходимо, но внимавайте: тази стратегия създава риск от измама и корупция – поне според последното изследване на агенцията Ernst & Young, цитирано от бизнес блогъра Джесика Стилман.

След като проучили 3000 директори, мениджъри и техните екипи в 36 държави, авторите на изследването открили, че притискането на служителите  да изпълняват тежки цели с по-ограничени ресурси и по-малки компенсации, крие риск повече отвсякога отсрещната страна да отвърне с неетично поведение, включително подкупи и фалшифициране на данни.

Докладът откри още, че бизнесите днес усещат болезнено колко е трудно да постигат целите си. С пазарните условия, които са в най-добрия случай стабилни, и с нарастващата принуда за ограничаване на разходите тези резултати не са изненадващи. Ефектите обаче може да ви шокират:

• Един от всеки петима интервюирани мениджъри е забелязвал финансова корупция в компанията си.

• 57 на сто смятат, че подкупите и корупцията са широко разпространени в тяхната държава.

• 42% от директорите и висшите мениджъри са забелязвали някаква форма на неправилно финансово отчитане в компаниите си.

Лесно е да пренебрегнем тези данни като отнасящи се само за бизнеси от други отрасли, където сенчестите дела са нещо нормално. Много хора обаче вярват, че собствената им фирма е чиста като сълза и си нямат и представа какво всъщност се твори в нея.

Например проучването показва, че някои бизнес лидери знаят за проблема, но въпреки това има сериозно разминаване между собствената им представа за начина, по който се опитват да се справят с него, и сериозността, с която служителите им приемат тези усилия.

„67 процента от директорите и висшите мениджъри смятат, че политиката им срещу подкупите и корупцията се комуникира добре. Едва 44 на сто от останалите служители са на същото мнение”, пише в доклада. „60 процента от директорите и висшите мениджъри вярват, че компанията им ще подкрепи хората, които докладват случаи на предполагаема измама, подкуп или корупция, но само 34% от останалите служители са съгласни с това.”

Ако рисковете от натиска върху служителите не ви се виждат големи, може да се успокоите от факта, че не сте единствени. Такава е нагласата и в много компании по целия свят. Цената, която те плащат за това обаче доказва, че безразличието е едно твърде скъпо удоволствие. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ