Проучване: Компаниите с повече жени лидери имат по-високи приходи

Проучване: Компаниите с повече жени лидери имат по-високи приходи

Проучване: Компаниите с повече жени лидери имат по-високи приходи

Поддръжниците на междуполовото равенство обичат да казват, че то не е просто въпрос на справедливост, но и носи по-добри бизнес резултати.

Ново проучване на Peterson Institute for International Economics и Ernst & Young подкрепя това твърдение, пише списание Quartz. Двете организации са анализирали резултатите на 21 980 глобални, публично търгувани компании в 91 държави, от най-различни индустрии и сектори, и откриват, че ако поне 30% от лидерските постове са заети от жени, чистата печалба се увеличава с 6%.

„Доказателствата са солидни – жените на върхови позиции са свързани с по-висока доходност“, казва Маркъс Ноланд, директор на изследователския отдел на Peterson Institute.

Изследването разглежда жените главни изпълнителни директори, членове на борда на директорите или заемащи висши ръководни позиции. Оказва се, че дамите главни изпълнителни директори невинаги се представят по-добре от мъжете на този пост. Въпреки доказателствата, че жените, които членуват в бордовете, носят по-високи приходи на компаниите, резултатите не са статистически значими. Но откритията относно висшите ръководни постове са ясни – повече жени = по-високи приходи. Освен това, според Ноланд, големият брой жени, членуващи в борда на директорите, е свързан с по-голям брой жени на лидерски постове.

На тазгодишния Световен икономически форум Лаура Тайсън, професор по бизнес и икономика в Haas School към University of Berkeley, казва, че равенството между половете до голяма степен е насочен към справедливостта. Жените, твърди тя, подпомагат създаването на иновации и вземането на сложни решения.

Един от големите недостатъци на проучването е неговия кратък времеви обхват – само 2014 година. И все пак изследването разкрива някои сфери, които изискват вземането на решителни мерки:

  • В бордовете на 60% от компаниите няма нито една жена (13 017 фирми);
  • В малко над 50% от организациите няма нито една жена на висш ръководен пост (11 802 фирми);
  • Едва 4,5% от компаниите имат жена за главен изпълнителен директор;
  • Едва 3,8% от председателите на бордове са жени.

Заемането на лидерски постове от жени е характерно за по-големите компании в държави, където представителките на нежния пол се справят по-добре с математиката от мъжете и където се наблюдава относително отсъствие на дискриминационни поведения.

Изненадващо, в държавите, които осигуряват задължителен отпуск по майчинство, има по-малко жени лидери. Обратното е положението в страните, където и бащите имат право на отпуск.

Обнадеждаващо е, че жените, които членуват в повече от един борд, не са много повече от мъжете – 12% в полза на нежния пол спрямо 13% за господата. 3% са представителите и на двата пола, които членуват в 3 борда, а по-малко от 1% членуват в над 4.

„Златните панталони“ са също толкова разпространени, колкото „златните поли“, което може да бъде означава, че съвременното общество все пак е постигнало известна степен на равенство. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ