Проф. Алън Розенбаум: Добрият политически лидер излъчва почтеност
Увеличете обмяната на идеи с университетите. Така ще отгледате по-добри политици, съветва преподавателят по публична администрация в университета в Маями и новоизбран президент на Американското дружество за публична администрация*
- Проф. Розенбаум, как се създават успешни лидери за държавно управление?
- Въпросът е спорен, защото тези хора често идват във властта със самочувствие и отказват да се учат. Повечето от тях постъпват в държавното управление с усещането, че са достатъчно умни, щом са били демократично избрани. Те се обиждат от предложенията за тренинги, от каквито смятат, че нямат нужда.
Все пак, в Съединените щати, където работя, обикновено има обучения за новите публични лица във властта. Особено за тези в законодателните органи. Обученията са тридневни ориентировъчни сесии, организирани от опитни експерти по публични политики, или вид полудневен семинар, защото все пак става дума за хора, които не разполагат с особено много време, постъпвайки на държавния си пост, и трябва бързо да се захващат за работа.
Важно е да се отбележи, че преди да бъдат избрани за длъжностни лица, представителите на американската администрация често са имали опит в управлението на неправителствени организации, благотворителни групи, местни общности. Оглавявали са инициативи.
- Учи ли се политическото лидерство, или е талант?
- Смятам, че е смесица между двете. Някои хора видимо имат характер, който им помага да заемат управленски постове. Други обаче успяват да се образоват в това отношение. При това по различни начини. Чрез опит, като първо застанат начело на неправителствена инициатива с участието на много хора. Това е вид неформално образоване. Формалното би било чрез магистратурите по публична администрация като тези в САЩ. В тях има курсове по лидерство, в които на студентите се дават специални упражнения и те имат възможност да почувстват какво е лидерството, да усетят властта. Реакциите им в хипотетични ситуации се наблюдават и анализират. Решават се казуси.
- Кои са най-важните качества на добрия държавен лидер?
- Преди да отговоря, ще посоча, че лидерството е най-вече ситуационно. Трябва да се намираш в правилните условия, в точния момент, за да можеш да се проявиш като лидер. Иначе, най-важното качество е способността да се комуникира. Да се говори и пише ефективно. Често казвам на студентите си, че това е най-решаващо за успеха им в публичната политика. То се учи от всеки за няколко седмици. Става дума за умението да проявяваш ясна и добре структурирана мисъл. Да не казваш повече, отколкото има нужда. Да не скачаш от тема на тема. Да говориш разбираемо, може и чрез точки – с първо, второ, трето. Да накараш другите да разбират какъв проблем визираш.
- Как си представяте образа на политическия лидер от нов тип в България?
- Не съм достатъчно добре запознат с политическата среда у вас, но при всички случаи това би трябвало да бъде човек, който олицетворява ценности и ги показва с действията си. Той трябва да е загрижен за националните интереси, овладял умението да се общува, което посочих по-рано. Сред всичко това бих поставил акцент най-вече върху ценностите, особено честност и почтеност.
- Каква образователна подготовка трябва да има лидерът? Има ли предимство дипломата от престижен икономически университет например?
- Бих казал, колкото повече образование има, толкова по-добре. Икономиката е подходяща специалност, публичната администрация също. Аз прекарах целия си живот, като се образовах. От положението си днес мога да кажа, че колкото по-образован е човек, толкова по-добре той може да се справя с трудни ситуации и да показва в тях умение да ръководи.
- В България нямаме добър опит и традиции в създаването на държавни лидери. Все пак отнякъде трябва да започнем. Какъв съвет бихте ни дали в това отношение?
- Увеличете обмяната на идеи между парламента, Министерския съвет и университетите като Софийския университет, УНСС, тези във Варна. Може да се организират семинари за политици по държавна политика. Тук не става дума за това някой да учи другия. Последното, което ще проработи, е един университетски преподавател да отиде и да изнесе лекция пред политици. Става дума за продуктивен диалог и обмяна на идеи.
Знаете ли, искам да ви кажа, че демократичното развитие винаги е сложен процес. То има пикове и спадове. Има времена, когато страните се движат по-бързо към развитие на демократичните си институции. Има и периоди, в които нещата се връщат крачка назад. Въпросът е в цялостната траектория. Демокрацията никога не е финализиран продукт. Тя винаги е работа в процес. Обществата постоянно се борят да се придвижват напред в демократичното си развитие. И аз мисля, че България е постигнала много повече в това отношение, отколкото на хората тук им се струва.
............................
* Проф. Алън Розенбаум е професор по публична администрация в Международния университет на Флорида в Маями. Той е член на Американското дружество за публична администрация, което ще оглави като председател през март 2014 г. Дружеството е най-голямата и най-стара организация в САЩ, която се занимава с обучения по добро правителствено управление. Тя има 9000 члена и е на 75 години.
Проф. Розенбаум гостува в България в компанията на колеги и двадесет американски студенти, които обмениха опит и идеи с български преподаватели, студенти и бивши политици в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) в София.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.