Силата на думите
"Думите са най-мощното лекарство, използвано от човечеството". Това казва гениалният Ръдиард Киплинг в реч пред Кралския колеж по хирургия в Лондон през 1923 г. Де да беше вярно, ще възкликнат повечето от вас.
Е, аз съм тук, за да ви кажа, че това може да е вярно. Ако ние сме сигурни, че знанията, които притежаваме в чиста и концентрирана форма изразяват нашите идеи по такъв действащ начин, че да проникват до ума на слушателя, те биха могли да го излекуват. Думите споделят идеи, те са връзката между хората. Те имат интелектуална и емоционална стойност.
Защо тогава не използваме силата на думите? Защо толкова много презентации са скучни и лишени от всякакво вдъхновение?
Защото обикновено ни се налага да говорим и да представяме неща, в които не вярваме. Когато ние не сме убедени в силата на нашите идеи, няма как да убедим и другите. Често ние инжектираме думите с нашите желания в името на това да постигнем нещо. Така ние отнемаме от тях силата им на лекарства.
В днешно време думите са се превърнали в оръжия. Много по-често ги използваме, за да постигнем личните си или корпоративни цели, отколкото да предадем чистото си послание, което да достигне до сърцата на хората. Чистата информация е натоварена с хиляди други послания, които объркват.
Как да станем по-добри в предаването на послания, така че техният смисъл поне да достигне до хората?
- Когато представяте една идея, говорете с прости думи и фрази. Засуканите и сложни изрази само объркват.
- Гледайте аудиторията си в очите докато говорите. Предайте й посланието си не само с думите, но и с жестовете си.
- Единственият начин хората да ви повярват е да покажете, че вие вярвате в това, което говорите.
- Използвайте не само теория, но и примери, за да оживее разказът ви.
Джанет Холд за Management Issues
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.