Тайната на свършената работа

Тайната на свършената работа

Тайната на свършената работа

Защо между 25 и 50 на сто от хората са притиснати от усещане на напрежение и претовареност по време на работа? Определено, не е само заради броя на часовете, в които работим, а също и поради факта, че прекарваме твърде много часове в непрекъснато жонглиране с прекалено много неща по едно и също време.

Това, което сме загубили, са нашите граници. Технологиите ги размазаха до неузнаваемост. Където и да отидем нашата работа ни следва, нашите цифрови устройства са по-натрапчиви отвсякога. Това е като сърбеж, ние не можем да устоим да се почешем, въпреки че неизменно става по-лошо.

Кажете истината: Отговоряли ли сте на електронна поща по време на конферентни разговори (а понякога дори и по време на разговор с един човек)? Носили ли сте си лаптопа на срещи преструвайки се, че си водите бележки, докато сърфирате в мрежата? Ядете ли обяда си на бюрото? Провеждате ли разговори, докато шофирате?

Най-големият риск - ако приемем, че не катастрофирате – е за вашата икономическа производителност. Отчасти, това е просто следствие на разделянето на вашето внимание. Вие сте ангажирани в множество дейности, но не сте ангажирани истински с нито една от тях. До голяма степен, това е, защото, когато оставите първостепенната си задача, за да направите нещо друго, вие се увеличате във времето, необходимо за завършване на тази задача.

Вие безмилостно опожарявате резервоара си с енергия.

Знам това от моя собствен опит. Най-добрият начин за пестене на горивото е да прекъснете разсейването като ограничите дългите периоди на фокусиране с кратки периоди на ползотворна работа и чести почивки.

Ако сте мениджър, тук има три механизма, които да ви помогнат:

1. Поддържайте дисциплина на срещите. В графикът ви трябва да има срещи за по 45 минути, вместо за един час. Така ще останете по-фокусирани и ще имате време да се възстановите преди следващата среща. Започвайте всички срещи навреме и настоявайте по време на тях всички цифрови устройства да бъдат изключени през цялото време.

2. Спрете да искате или очаквате моментална реакция във всеки един момент от деня. Ако сложите хората си на реактивен режим, съсредоточавате вниманието им върху трудностите, което затруднява поддържането на фокус върху приоритетите.

3. Насърчавайте подновяването. Почивката най-малко един път през деня подновява силите. Следобеден клас по йога, медитация или разходка върши чудесна работа. Помислете за създаване на една стая, където хората да се отпуснат или да подремнат.

Един принцип се намира в сърцето на всички тези предложения. Когато сте на работа поемайте ангажирани, към които сте напълно отдадени и ги вършете за колкото време ви е нужно. Когато си почивате, почивайте истински. Когато работите, работете на пълни обороти.

Тони Шварц за Harvard Business Review

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ