Тайните на успешното интервю
С цялото ми уважение към всички HR специалисти, според мен традиционното, безлично и нетипично интервю за работа е пълна глупост и загуба на време.
От опита си мога да споделя, че като провеждате интервю по предварително създаден, одобрен и принтиран въпросник, на практика това, което се получава, е, че интервюираният ще каже само това, което мисли, че искате да чуете. И накрая ще разберете, че не сте успели да зададете много въпроси, които наистина са били важни и ви се е искало да зададете.
Интервютата трябва да бъдат сериозни, лични и смислени.
Наемането на хора е твърде важно, за да се оставите в капана на политическата коректност. Постоянното избягване на потенциално неловки ситуации няма да доведе до нищо хубаво и смислено. Освен това, след като наемете един човек, нещата за него ще бъдат много по-напрегнати от интервюто за работа, така че по-добре да сте наясно как се справя в трудни ситуации още преди да му предложите договор.
Тайната на успешното интервю лице в лице е да балансирате професионалния, почтителен подход и да изисквате информацията, която искате.
Един от най-важните въпроси, които съм научил е, че на интервю почти всеки лъже (или поне преувеличава). Ключът е да се доверите на вътрешното си чувство и да задълбаете, когато усетите, че нещо не е както трябва.
Все още си спомням едно интервю, което проведохме за експерт по управление на времето. Имаше един наистина отличен кандидат. По време на интервюто този човек говореше за управлението на времето толкова уверено и професионално сякаш, сам бе написал няколко книги по темата.
После аз му зададох няколко въпроса, за да видя как той може да приложи теоритичните си познания в практиката. Той беше леко уклончив, но все пак запази своят подкрепен със знания гард. Но понеже интуицията ми ме глождеше отвътре, аз продължих да настоявам да получа няколко конкретни примера от него. Кандидатът продължи да увърта. Накрая аз го помолих да ми покаже с помощта на какво си планира деня. “Ами то, органайзърът ми е в колата...”, измърмори тихо той.
И така, аз съвсем естествено го помолих да отиде до колата да го вземе. И този иначе привидно добре подготвен кандидат се усмихна, отиде до колата и отпраши бързо към залеза.
Ако се бях придържал към предварителния сценарий или пък ако избягвах неудобните ситуации, най-вероятно този господин щеше да бъде нает на работа.
Една друга полезна техника, която най-вероятно не се преподава в часовете по HR, е използването на многозначителни паузи. След като кандидатът приключи с отговора си, аз броя до 10 наум, за да видя дали все пак този човек не иска да добави още нещо към думите си.
Да, определено, понякога неловкото мълчание поражда напрежение във въздуха, което може да разрежеш с нож, но това със сигурност си заслужава. Информацията, която можеш да научиш от евентуалния допълнителен отговор или от реакцията на кандидата към неловкото мълчание, са безценни.
Не казвам, че интервюто за работа трябва да се превърне в един мъчителен процес. Но също така не вярвам, че разговорът трябва да бъде прекалено приятелски и неангажиращ. В крайна сметка, избирането на нов служител е важен и отговорен процес, и за да подберете най-добрия кандидат, трябва да се разровите в калта и да се поизцапате.
Камерън Херолд, основател на BackPocket COO
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.