Теория и практика на реорганизацията

Теория и практика на реорганизацията

Теория и практика на реорганизацията

Промяната на организационната структура е техника, която мениджърите често използват, защото са убедени, че така ще оптимизират работата на компанията.

Но практиката сочи друго – в повечето случаи ефектът е незначителен. А понякога реорганизациите дори са пагубни. Защо? Защото проблемите в управлението на компанията в много малка степен са свързани със структурата на организацията. Вижте кои са най-често срещаните причини за неуспехи в мениджмънта и ще се убедите сами, че е така:

1. Неясни решения и послания. Това е казусът, при който никой в екипа не е сигурен кой какви отговорности има при вземането на важни решения.

2. Информационна дисфункция. Това е онзи нездрав климат на комуникация, в който нужната информация за вземането на важни решения не е налична в точното време или не е в подходящата форма.

3. Парализиране на процеса. Ситуация, при която никой не е наясно как или кога се вземат важните решения.

4. Дефицит на таланти. Позната история – хора без необходимата компетентност са на позиции, които предполагат вземане на отговорни решения.

Всеки един от тези случаи може да даде сериозно негативно отражение върху дейността на компанията, и нито един не може да се разреши чрез реорганизация на структурата. Но това не означава да се откажете напълно от действащия подход на промените. Използвайте инструментите на реорганизацията, но за промяна на ситуацията. Спокойно можете да заложите на описания по-долу алгоритъм, при който последователно прилагате изброените похвати и преминавате към всеки следващ ако предходният не даде резултат.

1. Дефинирайте ясно ролите, длъжностите, позициите, от които зависи вземането на решение.

 2. Подобрете информационната среда: определете каква информация е нужна за вземането на решенията; уточнявайте винаги кога ще ви е нужна важна информация при вземането и реализацията на решения, и преценете в каква форма трябва да ви бъде представена, така че да ви бъде максимално лесно да работите с нея.

 3. Подобрете технологията на вземане на решения. Уведомете всички предварително как ще се вземат важните решения и определете критериите, по които ще се оценяват различните алтернативи.

 4. Ако нищо от изброеното не работи, сменете хората! Таланът е основен ресурс за всяка компания. Обвързването на най-добрите таланти в компанията с вземането на важни решения е от изключително значение за успеха на общия проект.

И накрая, ако ясните роли, добрата информация, стабилните процеси и точните хора на точните позиции не са достатъчни, за да се подобри дейността на компанията, започнете да мислите за структурата. Самата организация способна ли е да взема добри решения и ефективно да ги прилага? Ако отговорът е "Да", „ремонтирайте” само онези елементи в структурата, които създават сериозни пречки.

--------------------

Майкъл С. Менкинс е партньор в консултантската фирма „Бейн & къмпани” и автор на книгата „Реши и достави: Пет стъпки за страхотно представяне на вашата организация".

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ