Жените: Като мъжете, само че по-евтини?

 Жените: Като мъжете, само че по-евтини?

Изглежда невъзможно в 21-ви век – ерата на смартфоните, роботите и тиганите, които ви казват, когато храната е готова – все още да се борим с неравнопоставеността между половете. Но скорошно проучване доказва, че пропастта между заплащането на мъжете и жените все още е действаща сила в света на бизнеса.

Преди няколко години Евън Торнли, австралийски мултимилионер и съосновател на онлайн рекламната агенция LookSmart, понесе сериозни критики заради реч, в която излага многото причини, поради които предпочита да наема жени – включително защото последните са „като мъжете, само че по-евтини”.

Въпреки че Торнли е от малкото, посмели да изразят подобно мнение публично, статистиката сочи, че той не е единственият обвиняем за тези назадничави мисли и съпровождащите ги действия:

Изследване на Harvard University сочи, че жените от Випуск 2014 получават значително по-ниско възнаграждение на първото си работно място от мъжете – въпреки че опитът, квалификациите и семейното им положение (предимно неомъжени и без деца) са същите.

  • Проучване на Cornell от 2007 година открива, че при близки опит, семейно положение и образование жените печелят едва 91% от заплатите на колегите си от мъжки пол.
  • По данни на британската Национална статистическа служба за 2015 година, жените, работещи на пълно работно време, вземат едва 83% от възнаграждението на мъжете.
  • След навършване на 40-годишна възраст пропастта във Великобритания се увеличава, като средното заплащане на мъжете е значително по-високо от това на жените.
  • Пропастта варира според професията – от 4,3% в сферата на продажбите и обслужването на клиенти, до 24,6% при опитните търговци, сочат данни от април 2015.
  • В САЩ средното заплащане на жените е 79% от това на мъжете, а в някои щати, като например Луизиана, процентът стига и до 65%.
  • Пропастта в САЩ е много по-голяма за цветнокожите жени, а испаноговорящите получават едва 59% от средната заплата при мъжете.
  • Според социологическо проучване на Glassdoor нито една индустрия не може да се похвали с равнопоставеност на заплащането между половете.  
  • Най-сериозни са разминаванията е технологичния сектор и висококвалифицирания труд.

Работя с толкова много организации по света и твърдо вярвам, че добрият баланс между мъжете и жените е важен фактор за успеха на компаниите и превръщането им в добри работни места и партньори. Що се отнася до мен, въпросът дали представителите на двата пола се представят еднакво добре, дори не стои. Затова намирам за шокиращо жените все още да печелят по-малко.

Какво можем да направим, за да преборим проблема?

Мнозина (дори, смея да кажа, повечето) бизнес лидери биха се съгласили, че това е наистина е проблем и че жените трябва да печелят толкова, колкото мъжете. И все пак политиките и процедурите в техните компании не отразяват тази реалност. Съществуват обаче прости стъпки, които всяка организация може да предприеме, за да свие пропастта:

Въвеждане на справедливи практики по изготвяне на графици. По-вероятно е жените да са онези, които предимно полагат грижи за децата. По тази причина те често биват наказвани, когато пропуснат работа, или се нуждаят от промяна на графика, когато детето им е болно. Справедливите и гъвкави практики по изготвяне на графиците на всички служители могат да облекчат този товар.

Подкрепа за прозрачността относно заплащането. Когато на служителите не е позволено да обсъждат заплатите си, за жените е по-трудно да разберат, когато получават по-малко, и да преговарят за повишение. Политиките в подкрепа на прозрачността смекчават тези проблеми.

Платени болнични. Всички се разболяваме, но не всички имаме право на платени болнични. Както вече споменах, обикновено жените са онези, които се грижат за децата и възрастните в семейството, затова вероятно понякога им се налага да отсъстват от работа, което излага работата им на риск.

Платен отпуск по семейни и медицински причини. Вината за пропастта в заплащането често бива приписвана на жените, които напускат работната сила по майчинство – не е нужно обаче това да е така. Ясните политики за платен отпуск по семейни и/или медицински причини могат да окажат значителна подкрепа на жените (а и на мъжете!) в създаването на семейство и да им помогнат да се върнат на работа, без отсъствието да се отразява негативно на техните кариери.

Премахване договарянето на заплати. Проучвания сочат, че жените като цяло се представят по-зле от мъжете в преговорите за заплащане. Изглежда странно да възнаграждаваме представителите на силния пол, защото са по-добри в това, особено ако умението да водиш преговори не е от значение в процеса на работа. Пълното премахване на договарянето на заплати по най-високите нива е невъзможно, но може лесно да бъде въведено за началните позиции.

Смятам, че бизнес лидерите трябва активно да участват в дискусиите за равно заплащане и да вземат мерки в тази посока. Някои от изложените предложения може би изискват повече време за реализация, но други могат да се превърнат в действащи политики с вземането на едно-единствено решение.

Бърнард Мар, водещ бизнес експерт и писател, за LinkedIn.com

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ