Три научни рецепти за отлична химия в екипа

Три научни рецепти за отлична химия в екипа

Страхотните екипи, както и страхотната любов, зависят от добрата химия между участниците. На хартия те може да имат всички необходими знания, да показват компетентни социални умения и желание да работят здраво, но без онова специално нещо екипът просто не се стикова. И можете да кажете сбогом на продуктивността.

Специалният „сос” на работата в екип може да е труден за определяне, но психолозите работят с всички сили, за да разберат точно какво отличава най-успешните екипи от морето на посредствеността. Експериментите им разсеяха някои мистерии, витаещи около качественото сътрудничество, и в изводите им може да намерим знания за това как да събираме самотните професионални души.

Как тогава ще помогнете на екипа си да успее? PsyBlog събра най-новите открития по темата. Ето и най-интересните от тях:

Социалните умения – приоритет №1

Разбира се, ако искате да изградите една фантастична група от професионалисти, трябва да съберете заедно най-умните хора, нали така? Не непременно. Според проучване, проведено от екипа на Анита Ули през 2010 г., най-ефективните групи се нуждаят основно от социална чувствителност. Учените наблюдавали, как 699 души се трудят в групи от двама до петима. Те открили, че колективната интелигентност на групата „не е тясно свързана със средната или максимална интелигентност на индивидуалните й членове, а със средната им социална интелигентност”. И това откритие не е единствено по рода си.

Смесвайте половете

Тъй като статистически социалните умения на жените са малко по-добри от тези на мъжете, включването на жени в екипа е един от начините да подобрите неговата ефективност. Проучването на Ули достигнало до този извод – екипите, в които има жени, се справят по-добре от изцяло мъжките компании. Това обаче не означава, че трябва да стигнете до крайност и да работите само с дами – най-важното в случая е добрият микс. Изследване на Зандър Хогендорн от 2011 г. показва, че екипите с равен брой мъже и жени показват по-добри резултати от изцяло мъжките или изцяло женските в една бизнес среда.

Разпространете историята

За да работят хората ефективно заедно, те трябва да знаят в по-общ смисъл каква е историята. С други думи, откъде идваме и накъде сме се запътили? Психолозите понякога наричат тези „истории” ментални модели. Ние ги изграждаме и проектираме върху реалността, за да си помогнем да намерим пътя и да разберем какъв ще бъде следващият ни ход. Когато менталните модели на групите са добре балансирани, те работят по-ефективно. Например проучване от 2010 г. откри, че когато медицинският екип в травматологичен център споделя едни и същи ментални модели, той работи по-успешно, без значение какви са уменията за работа в екип на отделните му членове.

Inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ