Уроци по ефективност от Брус Лий
Брус Лий несъмнено бе гений на продуктивността. За своя кратък 32-годишен живот той успя да направи толкова много, че си струва да потърсим поука в практиките му. Той успя да стане филмова легенда, инструктор, режисьор, сценарист, а също така и да създаде собствена версия на бойното изкуство кунг-фу – джийт кун до (Пътят на изпреварващия юмрук).
Освободете се от несъщественото
Брус Лий разработи джийт кун до като система от реални техники и философия. Основният му философски постулат е – стеснете максимално фокуса на активността и мисленето си до най-важната задача.
По думите на самия Лий това означава да „отхвърлим несъщественото”, защото успехът във всяко начинание зависи от простотата на задачата.
„Простият път е правилният път. В борбата никой не мисли за красотата. Най-важни са увереността, отработените навици и точната преценка. Затова в метода джийт кун до се опитах да пресъздам принципа за оцеляването на най-приспособимия. По-малко излишни движения и енергия ни отвеждат по-близо до целта.”
Лий не спираше да говори за ефективните, прости и прями движения и за „икономията на движението”. В бойното му изкуство това означава да постигнеш целта си бързо, правилно и без особени усилия.
Да се отърсиш от всички излишни детайли, да отделиш най-важното и да се предпазиш от „замърсяванията” – това е първият урок за продуктивност, добра култура и хигиена на общуване, който можем да почерпим от житейската философия на Брус Лий.
Следете взаимодействието
Във всяка задача е важно да обръщаме внимание не само на самите себе си, но и на околните. За Лий това бе принципът, залегнал в основата на самопознанието.
„Осъзнаването без избор, без натиск и без тревога – в това състояние на ума е възможно и разбирането. Можем да опознаем себе си само при контакт с друго човешко същество.”
Разбира се, този съвет далеч не важи само за бойните изкуства. Трябва да мислим за него винаги, когато контактуваме с други хора. Например, ако искате да вникнете в тънкостите на поведението и контактите си в офиса, ще стигнете далеч, ако се откъснете от хората, които забелязват само себе си.
Открийте баланса между мислите и действията
Трудно е да открием равновесието между времето, което посвещаваме на подготовката за даден проект, и това, което отдаваме за изпълнението му. Тези две съставни части на всяка работа са тясно свързани една с друга и Лий съветваше винаги да търсим правилния баланс между мислите и действията:
„Когато разумът ви е спокоен, идва миг на отдих от трескавата активност; момент, когато сте свободни. И тогава между две мисли проблясва разбирането. Мислите и действията обаче трябва да бъдат балансирани, защото ако губите твърде много време за размишления, никога няма да пристъпите към изпълняването на задачата.”
Много е лесно да се изгубим в планове и проекти и да забравим, че трябва и да действаме. За щастие понякога всичко, което е необходимо да направим, е просто да започнем.
Приспособявайте се
Когато Лий създава джийт кун до, една от целите му е да направи системата си максимално адаптивна, за да може да бъде използвана във всякаква ситуация. Майсторът вярвал, че човек трябва да е в състояние да се приспособява към всичко, което му подхвърли животът:
„Освободете разума си, станете безформени, течни и променливи като водата. Ако налеете вода в чаша, тя ще заеме формата на чаша; ако я прелеете в бутилка, тя ще стане бутилка; ако я налеете в чайник – тя ще бъде чайник. Водата може да тече, но тя може и да руши. Стани вода, приятелю мой.”
Брус Лий иска да каже, че винаги трябва да бъдем гъвкави и да действаме спрямо ситуацията. Това означава да се адаптираме към неочакваните случки в офиса и в семейството, да реагираме адекватно на всичко, което ни се случва. Не по-малко важно е и да култивираме у себе си знания и да се мъчим винаги да поглеждаме към случващото се и от друга гледна точка. Ако спазвате тези правила, винаги ще реагирате правилно и ефективно, каквото и да се случи.
По материали от LifeHacker
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.