Ръст на жените ръководители в ЕС, в България - спад
България е единствената държава членка на ЕС, която регистрира значителен спад на жените на ръководни позиции - с 4% в рамките на една година. Така страната ни рязко се отличава от общата тенденция в целия Европейски съюз, според която броят на жените на ръководни позиции е нараснал общо с около 2,2% до 15,8% спрямо 13,7% през януари 2012.
Това сочат данни от нов доклад на Европейската комисия, огласени от зам.-председателят на институцията, еврокомисар Вивиан Рединг по време на Световния икономически форум в Давос. Тя участва в дискусията "Жените във вземането на икономически решения" заедно с управляващата директорка на МВФ Кристин Лагард.
Тенденцията към ръст на жените на ръководни постове е регистрирана във всички страни на европейската общност с изключение на три от тях – България, Полша и Ирландия. Нашата страна, както вече стана ясно, бележи спад, а в Полша и Ирландия равнището се е запазило непроменено - съответно 12% и 9%.
Според изводите в доклада, представени от Вивиан Рединг, основната причина за увеличаването на жените във висши управленски бордове е предложението на ЕК от 14 ноември 2012 г. за въвеждане на 40%-на квота за жени на ръководни позиции, както и последиците от разговорите на високо равнище в ЕС за необходимостта от законодателство, регулиращо броя на жените в ръководните органи.
"Компаниите най-после започнаха да разбират, че ако искат да останат конкурентноспособни в едно застаряващо общество, не могат да си позволят да не зачитат талантите на жените. 60% от завършващите университет са жени", заяви Рединг по време на дискусията. Тя посочи за пример страни като Белгия, Франция и Италия, които неотдавна приеха специални закони за въвеждане на квотен принцип за жените в управлението. Според Рединг тяхната практика ясно показва, че планирана във времето регламентация може да доведе до промяна.
Според изнесените от нея данни най-голям ръст на жените на ръководни позиции е регистриран в Италия (4,9%), която задължи със закон до 2015 г. компаниите да изпълнят изискване за 30% квота от жени в управленски бордове.
Франция, която въведе квота през 2011 г., е първата държава членка на ЕС, която има повече от една жена на ръководна позиция във всички най-големи компании в страната, представени на борсата. Сега те заемат 25% от ръководните постове, което е увеличение с 2,8% само за 10 месеца.
25% от най-големите компании в ЕС все още нямат жени на ръководните си позиции, отчете още Рединг и обобщи: „Предложената от нас европейска директива ще гарантира, че съществуващите таланти се използват за подобряване на половия баланс по равномерен начин в ръководните органи на всички компании на нашия вътрешен пазар.”
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.