Arm осъществи най-големия борсов дебют в САЩ за 2023 г.

Arm осъществи най-големия борсов дебют в САЩ за 2023 г.

Arm осъществи най-големия борсов дебют в САЩ за 2023 г.

Акциите на британския дизайнер на чипове Arm Holdings, който е собственост на японския конгломерат SoftBank, скочиха с близо 25% през първия си ден на търговия на борсата Nasdaq в четвъртък, след като компания определи цена от 51 долара на акция за своето първично публично предлагане (IPO), предаде Си Ен Би Си.

Компанията набра 4,87 млрд. долара при своето IPO, което го прави най-голямото в САЩ за тази година.

При старта на търговията Arm беше оценен на почти 60 милиарда долара. Компанията, търгуваща под символа „ARM“, продаде около 95,5 милиона акции. SoftBank, която направи компанията частна през 2016 г., контролира около 90% от акциите в обращение.

В сряда Arm оцени акциите си в горния край на очаквания диапазон. В четвъртък акциите първо се търгуваха на $56,10 и приключиха деня при ниво $63,59.

Това е сериозна премия за британската компания за чипове. Главният финансов директор на Arm Джейсън Чайлд каза в интервю за Си Ен Би Си, че компанията се фокусира върху растежа на  лицензионни възнаграждения и предоставянето на продукти на своите клиенти, които струват и правят повече.

Много от  лицензионни възнаграждения.  на Arm идват от продукти, дебютирали преди десетилетия. Около половината приходи от този тип на компанията, които възлизат на 1,68 милиарда долара през 2022 г., идват от продукти, пуснати на пазара между 1990 и 2012 г.

„Като финансов директор, това е един от по-добрите бизнес модели, които съм виждал. Понякога се шегувам, че тези по-стари продукти са като каталога на Бийтълс, те просто продължават да доставят хонорари. Някои от тези продукти са на три десетилетия“, каза Чайлд.

В презентация пред инвеститори Arm заяви, че очаква общият пазар за нейните дизайни на чипове да струва около 250 млрд. долара до 2025 г., включително ръст в дизайна на чипове за центрове за данни и автомобили. Приходите на Arm през фискалната ѝ година, която приключи през март, са спаднали с по-малко от 1% спрямо предходната година до 2,68 млрд. долара.

Архитектурата на Arm се използва в почти всеки чип на смартфон и очертава как централният процесор работи на най-базовото си ниво, като правене на аритметика или получаване достъп до паметта на компютъра.

Чайлд каза, че компанията е продала акции за 735 милиона долара на група стратегически инвеститори, включващи Apple, Google, Nvidia, Samsung, AMD, Intel, Cadence, Synopsis, Samsung и Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Това е свидетелство за влиянието на Arm сред компаниите за чипове, които разчитат на технологията на Arm, за да проектират и създават свои собствени полупроводници.

„Имаше интерес за купуване повече от това, което беше посочено, но искахме да сме сигурни, че имаме разнообразен набор от акционери“, каза Чайлд.

В интервю за Си Ен Би Си в четвъртък главният изпълнителен директор на SoftBank Масайоши Сон подчерта как технологията на Arm се използва в чипове с изкуствен интелект, тъй като той се стреми да свърже фирмата с неотдавнашния бум в ИИ и машинното обучение. Той също така каза, че иска да запази оставащия дял на компанията в Arm възможно най-дълго.

Дебютът може да отвори пазара за първични публични предлагания на технологични компании, които на практика са на пауза от близо две години. Това е най-голямото технологично IPO за 2023 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ