Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бъдещето на Лондон като водещ финансов център става все по-несигурно
Години наред Лондонската фондова борса привличаше много по-голям дял инвеститорски капитал, отколкото предполага размера на икономиката на Обединеното кралство, отразявайки международния характер на листнатите там компании.
Според данни на Citigroup през 2000 г. листнатите в Обединеното кралство акции съставляваха 11% от MSCI World Index, който проследява представянето на повече от 1500 компании, представляващи по-голямата част от глобалния фондов пазар по стойност. 23 години по-късно този дял вече е само 4%, пише главният глобален капиталов стратег на банката във „Файненшъл таймс“.
През последните години инвеститорите са привлечени от по-бързо развиващите се пазари в други части на света, като Китай и Индия, както и от големите технологични IPO-та на Уолстрийт. Междувременно пенсионните фондове в Обединеното кралство намалиха експозицията си към местни акции в търсене на по-сигурна възвръщаемост при държавните облигации.
След това дойде Брекзит и години на политически сътресения, които подкопаха статута на Лондон като крал на европейските финанси, нанасяйки щети върху позицията на Великобритания в очите на инвеститорите.
Комбинацията от тези фактори натежа върху водещият индекс на Лондонската фондова борса FTSE 100, който изостава по представяне от основните борсови индекси в Европейския съюз и Съединените щати, пише Хана Злади за Си Ен Ен.
Страховете за бъдещето на Лондон като водещ финансов център излязоха отново на преден план миналата седмица, след като производителят на чипове ARM - перлата в короната на технологичния сектор в Обединеното кралство, заяви, че ще проведе своето първично публично предлагане на Уолстрийт, а CRH - най-големият доставчик на строителни материали в света, съобщи, че ще премести своя първична регистрация в Съединените щати. Съобщава се, че Shell, която е най-голямата компания, листната в Лондон, също се обмисля преместване. Здравето на пазарите в Лондон е жизненоважно за икономиката на Обединеното кралство, което е и причината за нарастващото чувство за тревога на Острова.
„Взети заедно, тези действия на компаниите изглеждат като „вот на недоверие в инвестиционната среда в Обединеното кралство“, каза Майкъл Хюсън, главен пазарен анализатор в борсовия посредник CMC Markets UK.
Лондон все още е водещ международен финансов център, като цели 70% от глобалната търговия на вторичния пазар на облигации се случва в града, според данните Лондонската фондова борса. Извън Съединените щати и Китай, Лондон също събра най-много пари чрез IPO-та и последващи сделки през 2021 г. И Великобритания остана водещият износител на финансови услуги в света през тази година.
Въпреки това има не малко доказателства, че Лондон не може да бъде спокоен за бъдещето си като финансов лидер. Сега Франция е дом на най-големия фондов пазар в Европа по стойност - нейният CAC All-Share Index има капитализация от 3,1 трилиона евро (3,3 трилиона долара), в сравнение с тази на лондонския FTSE All-Share индекс от 2,4 трилиона паунда (2,9 трилиона долара).
Централата и операциите на ARM ще останат във Великобритания и компанията, собственост на японската Softbank, заяви, че възнамерява да обмисли „своевременно“ последващо листване в Обединеното кралство. Но решението на компанията да направи първично публично предлагане в Ню Йорк очевидно е част от тенденция. Ferguson, базиран в Обединеното кралство доставчик на водопроводно оборудване, премести първичната си регистрация от Лондон в Ню Йорк миналата година. Софтуерната група WANdisco и компанията за онлайн спортни залагания Flutter, която притежава FanDuel, също проучват листвания в САЩ, в допълнение към тези в Обединеното кралство. Flutter заяви, че листването в САЩ ще осигури „достъп до много по-дълбоки капиталови пазари и до нови местни инвеститори в САЩ“.
Разликата в стойността между двата пазара е голяма. Индексът MSCI за Обединеното кралство, който проследява 80 от най-големите листнати компании в страната, сега се търгува с почти 40% отстъпка спрямо индекса MSCI в САЩ с 625 компании, според изследователи от Citi.
Постоянната ерозия на позицията на Лондон като финансов център подтикна правителството и регулаторите на Обединеното кралство да започнат програма от реформи, предназначени да дадат нов тласък на финансовия сектор в страната.
Така наречени „Единбургските реформи“ представляват най-значимото преразглеждане на британската политика за финансови услуги от две десетилетия насам. Те обхващат банкирането, управлението на активи, застраховането и капиталовите пазари.
Решението на ARM „демонстрира необходимостта Обединеното кралство да постигне бърз напредък в своята програма за регулаторна и пазарна реформа“, каза в изявление главният изпълнителен директор на Лондонската фондова борса Джулия Хогет.
„Ние работим с регулаторите, правителството и други пазарни участници, за да гарантираме, че капиталовите пазари в Обединеното кралство осигуряват възможно най-добрата среда за финансиране за британски и глобални компании“, добави тя.
Борба за бъдещето
Пазарите в Лондон имат голямо значение за по-широката икономика на Обединеното кралство. Те са неразделна част от разрастващия се сектор на финансовите услуги на Великобритания, който допринася с повече от 8% за брутния вътрешен продукт на Обединеното кралство и е източник на приблизително 10% от данъчните приходи, според PwC.
Повече от 1 милион души работят в индустрията, като други 1,2 милиона души са заети в свързани с нея професионални услуги, като право, одит и връзки с обществеността.
Освен работните места, които създават, и данъците, които генерират, финансовите пазари също насочват капитал към компании за финансиране на бъдещ растеж.
Загубата на ARM, която беше съставна част на FTSE 100, преди да бъде закупена от Softbank през 2016 г., предполага, че без по-оживен фондов пазар Великобритания рискува да загуби най-добрите от своите местни компании в полза на Съединените щати. Истинските страхове обаче идват от това, че там, където отиват листванията, неизбежно следват работни места и инвестиции.
С други думи, за да защити бъдещето си, Лондон трябва да съживи своите фондови пазари.
Градът трябва да се разглежда като място за бизнеси, които искат да растат и да набират капитал, каза Алисдър Хейнс, главен изпълнителен директор на Aquis Exchange - нов конкурент на Лондонската фондова борса и CBOE.
„Ние сме брилянтни в началния капитал... Когато става въпрос за мащабен капитал, ние сме абсолютен боклук“, каза Хейнс пред Си Ен Ен.
Ключът е да се промени регулацията, за да се улесни листването на по-малките компании и обществеността да инвестира в тях преди IPO. „Това не означава намаляване на стандартите. Това означава, че правилата трябва да бъдат пропорционални и подходящи за размера на бизнеса“, коментира Хейнс.
Лондон има много потенциал. Той е дом на 100 технологични „еднорога“ – компании, оценени на повече от 1 милиард долара, казва City of London Corporation. Тази бройка е по-голяма, отколкото във всички останали градове в Европа, взети заедно. Това е и третият по големина финтех център в света.
Тези „еднорози“ трябва да се листват в Лондон „на по-ранен етап“, твърди Хейнс, „вместо да растат чрез частен капитал и да бъдат продадени на Nasdaq“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.