Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Банките в САЩ очакват ръст на приходите заради по-високите такси за сделки и търговия
Банките в САЩ вероятно ще отчетат по-високи печалби тази седмица, стимулирани от активното сключване на сделки и търговия през четвъртото тримесечие на миналата година, предаде Ройтерс.
Шестте най-големи кредитори в САЩ се възползваха от съживяването на инвестиционното банкиране през последните месеци. JPMorgan Chase, Wells Fargo, Citigroup и Goldman Sachs, ще обявят резултатите в сряда, следвани от Bank of America и Morgan Stanley в четвъртък.
„Инвестиционното банкиране е много оптимистично“, казва Ричард Рамсдън, банков анализатор в Goldman Sachs.
Той отбеляза, че сделките, подкрепени от частни капитали, вероятно ще се увеличат. „Подобриха се оценките, перспективите за продажба чрез първично публично предлагане (IPO) или чрез продажби, а условията за финансиране на купувачите също се подобриха.“
По-стръмната крива на доходността на американските държавни ценни книжа също ще подкрепи печалбите на кредиторите. Стръмната крива дава възможност на банките да заемат пари при по-ниски краткосрочни лихвени проценти и да отпускат заеми при по-високи дългосрочни лихвени проценти, което увеличава приходите им от лихвени плащания.
Приходите от такси за инвестиционно банкиране скочиха с 26% през четвъртото тримесечие спрямо предходната година, подкрепени от нарастващите обеми на сделките и силното търсене на гаранции за облигации, сочат данни на Dealogic.
Приходите от търговия нараснаха до рекордните 224,6 млрд. долара през 2024 г., според оценка на анализаторската компания Coalition Greenwich. Това ще надмине с малко предишния рекорд от 2022 г., когато нахлуването на Русия в Украйна стимулира нестабилността на пазара.Инвеститорите ще обърнат специално внимание на коментарите на банковите ръководители относно нетния лихвен доход - разликата между приходите на банките от заеми и тези, които те плащат за депозити.
През втората половина на миналата година нетният лихвен доход като цяло се подобри, отчасти защото намаляването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв намали натиска върху банките да плащат повече на вложителите, за да запазят средствата по сметките си.
„Навлизаме в годината с много по-благоприятна перспектива за банките“, каза Дейвид Вагнер, портфолио мениджър в Aptus Capital Advisors LLC. „Капиталовите равнища са много по-добри, кривата на доходността е по-стръмна, капиталовите пазари са здрави, а тенденциите в качеството на активите остават стабилни.“
Анализаторът на Goldman Ричард Рамсдън, очаква през 2025 г. доходността да нарасне със средни едноцифрени проценти в цялата индустрия, докато общите такси вероятно ще се увеличат със средни и високи едноцифрени стойности.
Кредиторите вероятно ще задържат повече приходи, тъй като се въздържат да заделят повече средства за черни дни. „През последната година банките бяха предпазливи и добавиха резерви за забавяне на икономиката, което всъщност не се е случило, а при запазване на ниската заетост не виждаме необходимост от големи допълнителни резерви“, каза Стивън Биггар, анализатор в Argus Research.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.