Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Банките в САЩ с печалба от $80 млрд. за три месеца въпреки проблемите в сектора
Общата печалба на американските банки през първото тримесечие на 2023 г. достигна рекордно ниво, възлизайки на около 80 млрд. долара, пише Financial Times, позовавайки се на данни от аналитичната компания BankRegData.
Показателят надхвърли нивото от същия период на 2022 г. с 33%, въпреки сериозното напрежение в банковия сектор след колапса на Silicon Valley Bank.
Банковата криза изигра роля в увеличаването на съвкупните печалби, като около половината от увеличението на годишна база идва от еднократни печалби, регистрирани от First Citizens и Flagstar (подразделение на New York Community Bancorp), които закупиха активите на дерегулирана Silicon Valley Bank и Signature Bank.
Увеличението на печалбите обаче показва също, че американските банки се възползват основно от по-високите лихвени проценти, ниските нива на неизпълнение на кредитите и растежа на пазара на труда, въпреки повишената нервност на спестителите и инвеститорите, отбелязва Financial Times.
„По-голямата част от индустрията се справя добре", казва независимият банков консултант Бърт Ели.
„Икономиката на САЩ остава в добра форма, което обяснява силните печалби на финансовите институции."
От 4,4 хил. американски банки само 197 (по-малко от 5%) са записали загуби през първото тримесечие на тази година, сочи анализ на BankRegData. Тези компании се основават на доклади, подадени от банките до Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) дори преди официалното публикуване на тримесечните резултати, в които някои числа може да бъдат коригирани.
Най-висока нетна печалба (11,7 млрд. долара според доклад, изпратен от FDIC) е получила най-голямата американска банка по активи- JPMorgan Chase & Co., а най-голямата нетна загуба (1,2 млрд. долара) е регистрирана от PacWest Bancorp.
Silvergate Bank, която отчете тримесечна загуба от 538 млн. долара, прекрати дейността си в началото на март.
Бързият ръст на печалбите на американските банки едва ли ще продължи, като се има предвид значителното увеличение на лихвените им разходи във връзка с необходимостта от повишаване на лихвите по депозитите, за да се привлекат и задържат вложителите, пише още Financial Times. Комбинираните разходи за лихви на американските банки през първото тримесечие са се увеличили 10 пъти на годишна база до 85 милиарда долара, според BankRegData.
„Нетният доход на банките през първото тримесечие беше доста силен, но е малко вероятно да изглежда толкова добре през останалата част от годината“, коментира банковият анализатор и ръководител на Whalen Global Advisors Кристофър Уейлън.
Всяка банка беше принудена да повиши лихвите по депозитите след колапса на Silicon Valley Bank, отбелязва Уейлън.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.