Биткойнът падна под прага от 20 хил. долара на фона на новите проблеми в криптосектора

Биткойнът падна под прага от 20 хил. долара на фона на новите проблеми в криптосектора

Биткойнът падна под прага от 20 хил. долара на фона на новите проблеми в криптосектора

Стойността на биткойна падна под 20 хил. долара в петък, достигайки почти двумесечно дъно след разпродажба на фондовия пазар в САЩ и колапса на кредитор, фокусиран върху криптосектора, пише Си Ен Би Си.

Към 14:00 часа българско време биткойнът се разменя за 19 759,80 долара, което представлява спад от 8,79% за последните 24 часа. Цената на етера падна с 9,76% до 1 384,88 долара.

Над 70 млрд. долара от капитализацията на пазара на криптовалути бяха изтрити в рамките на 24 часа.

Разпродажбата на криптопазара бе предизвикана от редица фактори. Движението на цените на криптовалутите е доста тясно свързано с американските фондови борси и по-специално технологичния индекс Nasdaq. В четвъртък основите американски борсови индексите регистрираха загуби.

Във вторник САЩ Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл посочи, че лихвените проценти може да се повишат и да останат по-високи по-дълго от очакваното. Повишаването на лихвените проценти през последната година натежа върху рисковите активи като акциите и криптовалутите.

„Няма много причини да купувате биткойни сега, тъй като пазарът е наситен с негативни развития, не само в самата криптоиндустрия, но и на по-широкия финансов пазар“, каза Юя Хасегава, анализатор в японската крипто фирма Bitbank.

Банкови проблеми

Друг основен фактор, който натежава върху цените на криптовалутите, е колапсът на Silvergate Capital, основен кредитор на криптоиндустрията. Silvergate заяви в сряда, че прекратява дейността си и ликвидира своята банка Silvergate Bank.

Silvergate е поредната жертва на фалита на FTX, който бе голям клиент на банката.

Отделно, Silicon Valley Bank заяви късно в сряда, че е продала активи на стойност 21 млрд. долара при загуба от 1,8 млрд. долара. SVB е основна банка за технологичните стартъпи. Предоставяйки традиционни банкови услуги, като същевременно финансира технологични проекти, тя се счита за гръбнак на индустрията за рисков капитал в САЩ.

Продажбата на активи идва, докато SVB изпитва затруднения на фона на по-слабата среда за технологично финансиране, тъй като компаниите за рисков капитал подхождат предпазливо заради на по-лошата макроикономическа ситуация и нарастващите лихвени проценти.

„Като цяло настроенията изглежда станаха доста мечи предвид комбинацията от глобални макро тенденции и увеличенията на лихвите, но също така и експозицията, която много банки вероятно имат към дългосрочни ценни книжа“, каза Виджай Айар, ръководител на звеното за бизнес развитие на криптоборсата Luno в Сингапур.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ