Британското правителство обяви мащабни финансови реформи

Британското правителство обяви мащабни финансови реформи

Правителството на Обединеното кралство обяви обширни реформи във финансовото регулиране, които според ведомството ще бъда използвани за ревизия на все още  действащи закони на ЕС, „задушаващи растежа“, пише Си Ен Би Си.

Пакетът от 30 мерки включва облекчаване на правилото, което изисква банките да отделят своите операции на дребно от своите инвестиционни подразделения. Тази мярка, въведена за първи път след финансовата криза от 2008 г., няма да се прилага за банки, фокусирани върху търговията на дребно.

Правителството също така потвърди, че ще преразгледа правилата относно отчетността на висшите финансови ръководители - друга наредба след 2008 г. Режимът за висши мениджъри, въведен през 2016 г., предвиждаше лицата в регулираните фирми да могат да бъдат наказвани за лошо поведение, култура на работното място и вземане на решения.

Промените, обявени в пакета, наречени Единбургските реформи, включват също преглед на правилата за къси продажби, начина, по който компаниите се листват на фондовата борса, балансите на застрахователите и тръстовете за инвестиции в недвижими имоти

Финансовият министър Джеръми Хънт каза, че иска да гарантира статута на Обединеното кралство като „един от най-отворените, динамични и конкурентни центрове за финансови услуги в света“

„Единбургските реформи се възползват от нашите свободи, спечелени с Брекзит, за да осигурят гъвкав и местен регулаторен режим, който работи в интерес на британския народ и нашия бизнес“, каза той в изявление.

„И ние ще отидем по-далеч – осъществявайки реформа на обременителните закони на ЕС, които задушават растежа в други индустрии като цифровите технологии и науките за живота“, добави Хънт.

Мнозина твърдят, че излизането на Великобритания от Европейския съюз е навредило на финансовата конкурентоспособност на страната, като Ройтерс съобщава, че Лондон е загубил милиарди евро в ежедневната търговия с акции и деривати на борсите в ЕС след Брекзит. Изследователи от Лондонското училище по икономика казаха по-рано тази година, че финансовите услуги ще бъдат сред най-засегнатите сектори от Брекзит.

Стремежът към стимулиране на бавния икономически растеж на Обединеното кралство също се превърна в приоритет за правителството, като страната прогнозира да бъде на ръба на дълга рецесия.

Обявеното по-рано премахване на ограничение за бонусите на банкерите беше една от малкото политики, обявени от предшественика на Хънт, Куаси Куартенг, които останаха след неговия хаотичен „мини бюджет“.

Куартенг беше обещал „Големия взрив 2“, имайки предвид дерегулацията на Лондонската фондова борса през 80-те години на миналия век, която привлече множество глобални банки и инвестиционни фирми в Обединеното кралство и бързо увеличи размера на финансовия сектор на Лондонското сити.

Друга предложена реформа би увеличила правомощията на регулаторите, за да включва улесняване на конкурентоспособността на икономиката на Обединеното кралство, особено в сектора на финансовите услуги.

Въпреки това Джон Викерс, бивш председател на Независимата комисия по банкиране, предупреди в писмо до „Файненшъл таймс“ тази седмица, че „специалното облагодетелстване на сектора на финансовите услуги... може да бъде пагубно за него, както всички видяхме преди 15 години“.

Лейбъристка парламентаристка Тюлип Сидик нарече предложените реформи „надпревара към дъното“.

Кей Суинбърн, заместник-председател на практиката за финансови услуги на KPMG UK, обаче посочи пред Си Ен Би Си в коментари по имейл, че реформите са „стъпка по-близо до това да направим регулирането по-ефективно, а не надпревара към дъното“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ