Докога ще продължи глобалният спад на банковите лихви?

Докога ще продължи глобалният спад на банковите лихви?

След като основните централни банки вече са се съобразили с намаляването на лихвените проценти, се провежда експеримент в реално време за това доколко се е променил световният финансов пейзаж след пандемията и по-специално дали цикълът на облекчения може да бъде краткотраен поради по-високите основни лихвени проценти, пише Ройтерс.

Въздействието на Федералния резерв (Фед) на САЩ, който миналата седмица се присъедини към вече започналия процес в Европейската централна банка (EЦБ), Английската централна банка и други институции с по-голямо от очакваното понижение на лихвите с половин пункт, може да бъде широкообхватно - някои анализатори вече му отдават дължимото за това, че е разчистил пътя на Китайската народна банка да предприеме най-мащабните си стимули след пандемията с по-малко опасения за това как това може да повлияе на стойността на местната валута. Но колко дълго и докъде може да продължи глобалното облекчаване остава неизвестно, тъй като политиците проучват дали лихвените проценти, необходими за поддържане на инфлацията и растежа на икономиките, сега са по-високи от свръхниските, които бяха обичайни преди пандемията.

Длъжностните лица във Вашингтон, Франкфурт и Лондон са скептични, че могат да определят този „неутрален“ лихвен процент по друг начин, освен като наблюдават как се развиват икономическите условия при спадане на лихвените проценти - сложно упражнение, което вероятно включва както инстинкт и интуиция, така и математика и моделиране. Но колко дълго и докъде може да продължи глобалното облекчаване остава неизвестно, тъй като политиците проучват дали лихвените проценти, необходими за поддържане на инфлацията и растежа на икономиките, сега са по-високи от свръхниските, които бяха обичайни преди пандемията. Въпреки това те са съгласни, че тя вероятно е по-висока от преди, което в определен момент ще накара длъжностните лица да подходят по-предпазливо към по-нататъшно намаляване на лихвените проценти.

Позовавайки се на годините преди пандемията, когато лихвеният процент на Фед се колебаеше близо до нулата в продължение на години, а Европа навлезе в екзотичния свят на отрицателните лихвени проценти, председателят на Фед Джером Пауъл заяви миналата седмица, че според него този свят е изчезнал завинаги.

„Това вече е толкова далеч, че моето собствено усещане е, че няма да се върнем към него“, каза Пауъл. „Струва ми се, че неутралната ставка вероятно е значително по-висока, отколкото беше тогава. Колко висока е тя? Просто не мисля, че знаем... Знаем го само по делата му.“ Тези „постижения“ ще включват инфлация на целевото равнище от 2%, което всички основни централни банки споделят, както и равнище на безработица, ръст на заплатите и икономически растеж, близки до потенциалните стойности, съответстващи на този темп на нарастване на цените. Сред големите централни банки единствено Японската централна банка не облекчава паричната си политика, за да се доближи до тази цел, а я затяга, след като най-накрая успя да повиши инфлацията. Що се отнася до Фед, в публикуваните миналата седмица прогнози средната точка на спиране на понижаването на лихвените проценти, разглеждана от официалните представители, е 2,9%, която ще бъде достигната до края на 2026 г. Но отделните прогнози бяха разпределени в диапазона от 2,4% до 3,9%.Управителят на Фeд Мишел Боуман по-специално твърди, че неутралният лихвен процент е „много по-висок, отколкото е бил“, и следователно Фед е по-близо, отколкото се предполагаше, до теоретичната си точка на спиране.

„Светът се е променил"

През следващите месеци данните и дебатите около тях ще бъдат от основно значение за глобалното преразглеждане на цената на заемите за финансиране на жилище, покупка на автомобил или изграждане на бизнес. В САЩ лихвените проценти по ипотечните кредити за 30-годишен жилищен заем често бяха около 3 % през десетилетието преди пандемията и скочиха до близо 8 %, когато Фед затегна политиката си. Те вече се понижават към 6%, но спадът едва ли ще бъде толкова рязък, колкото покачването. Според едно от последните проучвания на Фед лихвите по ипотечните кредити може да не паднат под 5%. Така може да бъде и по света. Управителният съвет на ЕЦБ не разполага с оценка на неутралния лихвен процент, но тази година негови служители публикуваха документ, според който той е около 2%, докато преди пандемията беше близо до нулата или малко под нея.

Английската централна банка не публикува точна оценка за това каква според нея може да бъде неутралната лихва. Но последното проучване на банката сред участниците на пазара показа, че анализаторите я виждат на ниво от 3,5%.

През август, след като намали лихвите до 5,0% за първи път от 2020 г. насам от 16-годишния им връх от 5,25%, управителят на Bank of England Андрю Бейли, подобно на Пауъл, заяви, че нивото на ниските лихви вероятно е приключило .„Малко вероятно е да се върнем към света, в който бяхме между 2009 г., след финансовата криза, и момента, в който започнахме да повишаваме лихвите“, казва Бейли. „Причината за това е, че този свят наистина беше движен от много големи сътресения“, които засегнаха стоковите и трудовите пазари, промениха глобалната динамика на предлагането и инвестициите и бяха оформени от фискални инициативи, включващи новосъздадена индустриална политика в САЩ.

Тези фактори, заедно с демографските, производителните и други основни тенденции, вероятно означават по-силен ценови натиск и по-високи лихвени проценти в бъдеще, пише в неотдавнашен анализ Джейсън Томас, ръководител на отдела за глобални проучвания и инвестиции в Carlyle. Централните банки не определят политиката си във вакуум или при самоцелно избрани обстоятелства“, каза той. „От 2019 г. насам светът се е променил по начин, който вероятно ще гарантира, че ценовият натиск ще се появи, преди лихвените проценти да се доближат до равнищата, които преобладаваха в епохата преди пандемията.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ