Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕЦБ очаквано остави лихвите без промяна

Европейската централна банка запази лихвените проценти без промяна на фона на голямата икономическа несигурност, докато Европейският съюз полага усилия да договори търговско споразумение със САЩ преди края на месеца, пише Си Ен Би Си.
ЕЦБ намали лихвените проценти на всяко от предходните си четири заседания тази година, като в момента ключовата депозитна лихва е на ниво от 2%. Лихвата по операциите за рефинансиране, известна още като „репо лихва“, се запазва на равнище от 2,15%, докато лихвата по пределното кредитно улеснение остава 2,4%.
„Средата остава изключително несигурна, особено поради търговските спорове“, се казва в изявлението на ЕЦБ.
Макар годишната инфлация в еврозоната достигна целта на централната банка от 2% миналия месец, търговците очакваха лихвите да останат без промяна този месец, до голяма степен поради геополитическа нестабилност. САЩ са най-големият двустранен търговски и инвестиционен партньор на ЕС, а 27-членният блок е изнесъл стоки на стойност 503 милиарда евро (590 милиарда долара) за Съединените щати миналата година.
Към днешна дата бъдещето на тези търговски отношения остава неясно, като една от възможностите е 15% базова тарифна ставка за целия внос от ЕС в САЩ, заедно с ответни мерки от страна на ЕС.
Длъжностни лица от ЕЦБ от известно време намекват, че работата им по овладяването на инфлацията е почти приключила, тъй като се търси така нареченото „неутрално“ ниво, при което лихвите не стимулират, нито ограничават растежа. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви пред Си Ен Би Си в края на април, че процесът на дезинфлация „наближава завършването си“.
Главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн каза пред медията по-рано този месец, че „последният цикъл е приключил“, но подчерта, че централнтие банкери ще останат бдителни за всякакви промени в средносрочните перспективи.
Жулиен Лафарг, главен пазарен стратег в Barclays Private Bank, заяви преди днешната среща, че ЕЦБ ще остане „предпазлива“, докато въпросите около митата са без отговор, и че централната банка вероятно ще изчака публикуването на актуализирани прогнози за растежа и инфлацията през септември, преди да предприеме по-нататъшни действия.
Лафарг добави, че инвеститорите вместо това ще се фокусират върху посланията дали скорошното укрепване на еврото – което може да има дефлационен ефект, тъй като вносът поевтинява, е причина за безпокойство за централната банка.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.