ЕС е напът да даде зелена светлина на коригирания проектобюджет на Франция

ЕС е напът да даде зелена светлина на коригирания проектобюджет на Франция

Европейската комисия одобри на техническо ниво новата бюджетна траектория на френското правителство на Франсоа Байру, като я оцени като съответстваща на европейските правила и проправи пътя за утвърждаването й от финансовите министри на ЕС по време на утрешното заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси (ECOFIN), предаде Франс прес.

ЕК е на мнение, че променената траектория съответства напълно на изискванията на европейските правила, каза пред АФП Балаш Уйвари, говорител на Комисията по икономическите въпроси.

Очаква се новият френски финансов министър Ерик Ломбар да е в Брюксел днес и утре за първата си среща с колегите си от 27-те страни членки на блока. Съвета по икономически и финансови въпроси трябва да реши утре дали да потвърди зелената светлина за френския бюджет, дадена от Комисията.

Изпълнителният орган на ЕС одобри на 26 ноември френския проектобюджет, представен от правителството на Мишел Барние, което обаче подаде оставка и беше заменено от новия кабинет на Байру.

Проектобюджетът предвижда държавен дефицит от 5 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2025 г., преди той отново да се понижи до разрешения праг от 3 на сто през 2029 година.

В началото на миналата седмица Франсоа Байру обеща "значителни икономии" за намаляване на огромния дълг на Франция, без да дава конкретни подробности, но реши да намали усилията тази година в сравнение с предишното правителство.

Франция е с третото най-високо съотношение на дълга към БВП след Гърция и Италия и предвижда държавен дефицит от 5,4 на сто от БВП през 2025 г., като същевременно поддържа заложената цел за 2029 г.

Проектобюджетът със съответните изменения беше представен на Комисията на 16 януари.

ЕК потвърди на техническо ниво "перфектното съответствие на френския проектбюджет с новите европейски правила".

През 2024 г. френският държавен дефицит се очаква да достигне 6,2 на сто от БВП, според Брюксел, което е най-лошия резултат сред страните членки с изключение на Румъния. По тази причина ЕК започна процедура за прекомерен дефицит срещу Франция.

От миналото лято втората по големина икономика в ЕС е част от група от осем страни, срещу които е започната процедура за прекомерен дефицит, наред с Белгия, Унгария, Италия, Малта, Полша, Румъния и Словакия. 

Тези страни трябва да предприемат коригиращи мерки, за да спазват в бъдеще бюджетните правила на ЕС под заплахата от глоба.

В края на септември френският държавен дълг достигна 113, 7 на сто от БВП до 3,303 трилиона евро, посочва АФП, цитирана от БТА.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ