Европейските акции достигнаха двумесечно дъно*

Европейските акции достигнаха двумесечно дъно*

Европейските акции достигнаха двумесечно дъно*

Европейските акции достигнаха двумесечно дъно в сряда, тъй като слабите икономически данни от Китай подхраниха опасенията за забавяне на глобалната икономика и засенчиха оптимизма, предизвикан от признаците за намаляване на инфлацията в някои от големите икономики в еврозоната, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 0,96 пункта, или 0,2%, до 455,67 пункта., достигайки най-ниското си ниво от 31 март насам. Немският показател DAX се понижи с 61,93 пункта, или 0,39%, до 15 846,98 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 записа спад от 11,76 пункта, или 0,16%, до 7 510,31 пункта. Френският измерител CAC 40 се раздели с 37,46 пункта от стойността си, или 0,52%, достигайки ниво от 7 172,29 пункта.

Компаниите за луксозни стоки, производители на автомобили и фирмите за промишлени стоки и услуги поведоха секторни загуби в Европа, след като данните показаха, че фабричната дейност в Китай се е свила по-бързо от очакваното през май поради отслабване на търсенето. Азиатската страна е основният търговски партньор на Германия.

„Възстановяването на Китай ще продължи, но ще бъде много по-бавно, тъй като беше по-малко подпомогнато от фискалната и монетарна интервенция - поне не в същата степен, в която имахме в САЩ и Европа“, каза Микеле Морганти, старши стратег по акции в Generali Investments.

„Глобалната макросреда не е толкова силна в момента. Това потвърждава нашето мнение, че трябва да сме предпазливи по отношение на акциите в краткосрочен план“, добави той.

Известно облекчаване на пазарните опасения дойде от данните за инфлацията във Франция, която се охлади повече от очакваното през май, докато германската провинция Северен Рейн-Вестфалия също отбеляза намаляване на ценовия натиск този месец.

Доходността на държавните облигации в еврозоната спадна, тъй като данните увеличиха вероятността Европейската централна банка (ЕЦБ) да е по-близо до края на цикъла на затягане на паричната политика, отколкото се смяташе досега. Сега трейдърите на паричния пазар залагат, че депозитната лихва на ЕЦБ ще достигне пика си през септември, докато предишната прогноза бе за декември.

„Като цяло смятаме, че основната инфлация намалява доста бавно. Посоката е добра, но импулсът е бавен, така че считаме, че основната инфлация ще остане около 5% в края на 2023 г.“, каза Морганти от Generali.

Повеждайки спадове в STOXX 600, акциите на закъсалата шведска фирма за недвижими имоти SBB потънаха с 10,98%, след като нейният най-голям акционер IB Invest отложи лихвените плащания по заеми.

Цената на книжата на Heineken се понижи с 1,16%, след като мексиканският бутилировач FEMSA предложи за продажба акциите си в компанията на стойност 3,3 млрд. евро.

Акциите на B&M поевтиняха с 7,44%, тъй като британският дискаунт търговец на дребно прогнозира по-високи основни печалби за своята финансова 2023-24 година, тъй като клиентите купуват по-евтини храни и стоки на фона на кризата в разходите за живот.

Разнопосочна търговия в САЩ

Водещите американски борсови индекси регистрираха смесени резултати във вторник, докато Уолстрийт обмисляше вероятността Конгресът да приеме предварителна сделка за повишаване на тавана на дълга на САЩ, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 50,56 пункта, или 0,15%, до 33 042,78 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 остана почти без промяна, записвайки минимален ръст от 0,07 пункта до 4 205,52 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 41,74 пункта, или 0,32%, до 13 017,43 пункта.

Президентът Джо Байдън и лидерът на републиканското мнозинство в Камарата на представителите Кевин Маккарти постигнаха споразумение за повишаване на тавана на дълга и избягване на фалит през уикенда, като Конгресът трябва да гласува законодателството още днес. За приемането на предложения законопроект е необходима подкрепа както от републиканците, така и от демократите.

Споразумението идва броени дни преди дата, на която според Министерството на финансите САЩ може да просрочат задълженията си по дълга. Дългите преговори между Белия дом и лидерите на Конгреса породиха безпокойство сред инвеститорите, че може да се стигне до дефолт по дълга на САЩ. Въпреки условното споразумение, остават препятствия по пътя към приемането на компромисния законопроект в Камарата на представителите на фона на нарастващата опозиция в Републиканската партия.

Загрижеността относно потенциала за ново повишение на лихвените проценти също натежа върху настроенията на инвеститорите. Според инструмента FedWatch на CME Group търговците оценяват на 68,8% вероятността за увеличение на лихвите на Федералния резерв през следващия месец.

Президентът на Федералния резерв на Ричмънд Том Баркин каза на събитие на Националната асоциация по бизнес икономика във вторник, че не се е „отказал“ от прогнозата си за лихвените проценти, която според него е сред най-високите в централната банка.

„Фед все още е основен фокус за всички инвеститори“, каза Брайън Прайс, ръководител на управлението на инвестициите в Commonwealth Financial Network. Според него въпросът е дали Фед повиши лихвите още един или два пъти, или просто ще седи и чака и да види какви са входящите данни за инфлацията през следващите няколко месеца.

Ръстът на Nasdaq бе подпомогнат от поскъпване с 2,99% на акциите на Nvidia. В търговията във вторник компанията за чипове за кратко прескочи прага от 1 трлн. долара пазарна капитализация. В края на търговията обаче печалбите й бяха ограничени и тя завърши при сесията при пазарна оценка от 992 млрд. долара.

Спад в Азия

Фондовите борси в Азиатско-тихоокеанския регион записаха понижения в сряда, като тази в Хонконг достигна ново дъно за 2023 г., предаде Си Ен Би Си.

Хонконгският показател Hang Seng отчете спад от 361,51 пункта, или 1,94%, до 18 234,27 пункта, след като данните показаха, че производствената активност в Китай се сви по-бързо от очакваното през май поради отслабването на търсенето, като официалният индекс на мениджърите по покупките (PMI) в сектора на промишлеността падна до 48,8 пункта спрямо 49,2 през април. Границата от 50 пункта разделя свиването от растежа.

За спада на Hang Seng допринесе и поевтиняването на технологичните акции, като цените на книжата на NetEase, Meituan и JD.com се понижиха съответно с 4,95%, 5,33% и 3,15%.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 19,65 пункта, или 0,61%, до 3 204,56 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се раздели с 8,81 пункта, или 0,44% от стойността си, достигайки ниво от 2 003,18 пункта.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 регистрира спад от 440,28 пункта, или 1,41%, до 30 887,88 пункта.

В Южна Корея индексът Kospi се понижи с 8,4 пункта, или 0,32%, до 2 577,12 пункта.

Австралийският измерител ASX 200 изтри 118 пункта от стойността си, или 1,64%, завършвайки търговията при ниво от 7 091,3 пункта, след като инфлацията в страната неочаквано се ускори до 6,8% на годишна през април. Прогнозите бяха  за ръст от 6,4%.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 0,81 пункта, или 0,12%, до 667,06 пункта. BGBX40 се повиши с 0,06 пункта, или 0,04%, до 147,56 пункта. BGTR30 напредна с 2,32 пункта, или 0,31%, до 748,91 пункта. BGREIT записа спад от 0,13 пункта, или 0,07%, до 189,71 пункта.

*Информацията е актуална към 13:05 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ