Финансовият министър на Саудитска Арабия: Държавният дълг е най-големият риск за глобалния растеж през 2025 г.

Финансовият министър на Саудитска Арабия: Държавният дълг е най-големият риск за глобалния растеж през 2025 г.

Държавният дълг е основна заплаха за пазарите в близко бъдеще, каза министърът на финансите на Саудитска Арабия Мохамед Ал-Джадаан по време на годишната инвестиционна конференция Future Investment Initiative в Рияд.

Той изрази особена загриженост за страните с по-ниски доходи, както и за „бързо нарастваща глобална фрагментация“.

„Мисля, че в световен мащаб сериозният проблем, който трябва да наблюдаваме, е този с държавния дълг, особено в страните с ниски доходи и нововъзникващите икономики, които нямат фискалните буфери, на които да се опрат в случай на смущения на пазара“, коментира Ал-Джадаан.

„Надяваме се, че между МВФ и Г-20 ще намерим решение и ще бъдем готови да подкрепим световната икономика в случай на сътресения в тази област. Но това е област, която като глобални лидери трябва да наблюдаваме, за да се уверим, че няма да ни изненада“, добави той.

Ал-Джадаан по-рано отбеляза значението на постигането на меко приемяване за икономиките, докато централните банки се опитват да управляват инфлацията.

„Дойдохме от Вашингтон преди два дни, след седмица, изпълнена със срещи в МВФ, Световната банка и Г-20. Мисля, че има ясно признание, че светът всъщност се оказва устойчив“, каза той. „И  има много дискусии около управлението на мекото приземяване , което е много важно. Ключовото предизвикателство всъщност е държавният дълг и много дискусии през миналата седмица са с цел да се гарантира, че трите институции работят заедно, за да се опитат да намерят решение за държавния дълг, особено в страните с ниски доходи“, добави Ал-Джадаан.

Глобалният държавен дълг достигна рекордните 97 трилиона долара през 2023 г., което накара ООН да призове за спешни реформи за правителствата и финансовите системи по света.

Броят на африканските страни със съотношение дълг към БВП над 60% се е увеличил повече от четири пъти от 6 на 27 между 2013 г. и 2023 г., се казва в доклад на ООН от юни.

Изплащането на дълга също стана по-скъпо, удряйки по-интензивно нововъзникващите пазари и развиващите се страни.

„Мисля, че болезненият факт е, че страните с ниски доходи, много от тях, сега имат обслужване на дълга си, което всъщност е по-скъпо от тяхното здравеопазване, образование и действия в областта на климата, взети заедно“, коментира Ал-Джадаан.

„Това не е добре за света и трябва да сме сигурни, че ще намерим решение. Надяваме се, че ще го направим и ние работим колективно в световен мащаб, за да постигнем това решение“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ