Глобалният държавен дълг от 97 трлн. долара в една инфорграфика

Глобалният държавен дълг от 97 трлн. долара в една инфорграфика

Глобалният държавен дълг от 97 трлн. долара в една инфорграфика

Глобалният държавен дълг се очаква да достигне 97,1 трилиона долара тази година, което е 40% увеличение в сравнение 2019 г.

По време на пандемията от COVID-19 правителствата въведоха широкообхватни финансови мерки в подкрепа на пазара на труда и с цел предотвратяване на вълна от фалити. Това обаче разкри уязвимости, тъй като по-високите лихвени проценти увеличиха разходите по заемите.

От сайта VisualCapitalist.com са създали инфографика, която показва глобалния дълг по държави през 2023 г. на база на прогнози на Международния валутен фонд (МВФ).

С 33,2 трилиона долара държавен дълг, САЩ са убедително на първа позиция, като страната отговаря за една трета от общия глобален държавен дълг. Това означава съотношението дълг към БВП на САЩ от 123,3%.

Като се има предвид нарастващото дългово натоварване, разходите за обслужване на този дълг сега възлизат на 20% от държавните разходи. Очаква се тези разходи да достигнат 1 трилион долара до 2028 г., надхвърляйки общите разходи за отбрана.

На втора позиция е втората най-голяма икономика в света – Китай, която се очаква да има държавен дълг от 14,7 трлн. долара през 2023 г. Това се равнява на съотношение дълг към брутен вътрешен продукт от 83%.

Третата по големина икономика в света, Япония, има едно от най-високите съотношения на дълг към БВП, като за 2023 г. се очаква той да бъде 255%. През последните две десетилетия нейният национален дълг далеч надхвърли 100% от нейния БВП на фона на застаряващото население и разходите за социално осигуряване. Прогнозите са през 2023 г. държавният дълг на страната да достигне 10,8 трлн. долара.

В Топ 10 на страните по размер на държавния дълг влизат още Обединеното кралство (3,5 трлн. долара, съотношение дълг/БВП от 104,1%), Франция (3,4 трлн. долара, съотношение дълг/БВП от 110%), Италия (3,1 трлн. долара, съотношение дълг/БВП от 143,7%), Индия ( 3,1 трлн. долара, съотношение дълг/БВП от 81,9%), Германия (2,9 трлн. долара, съотношение дълг/БВП от 65,9%), Канада (2,3 трлн. долара, съотношение дълг/БВП от 106,4%) и Бразилия (1,9 трлн. долара, съотношение дълг/БВП от 88,1%).

Що се отнася до регионална разбивка, можем да видим че Северна Америка има най-висок дълг и дълг спрямо БВП в сравнение с други региони. (117,6%) Точно както дългът на САЩ нарасна, така се увеличи и класирането на Канада.

В Азиатско-тихоокеанския регион нивата на дълга се движат близо до тези Северна Америка (92,5%)

Нивата на дълга също се повишиха бързо в Африка, като средно 40% от държавния дълг се държи в чуждестранна валута, оставяйки го изложен на колебания на обменния курс. Друго предизвикателство е, че лихвените проценти също са по-високи в целия регион в сравнение с развитите икономики, което увеличава разходите за обслужване на дълга.

До 2028 г. МВФ прогнозира, че глобалният публичен дълг ще надхвърли 100% от БВП, достигайки нива, наблюдавани само по време на пандемията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ