Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Големите банки в САЩ намират много причини за оптимизъм през 2025 г.
Ръководителите на най-големите банки в САЩ изразиха оптимизъм във вторник, докато оценяваха въздействието на новата администрация на Тръмп, състоянието на икономиката на САЩ през 2025 г. и очакваните нови намаления на лихвените проценти от Федералния резерв.
JPMorgan Chase ревизира нагоре прогнозата за ключовия си източник на приходи във вторник, като ръководителят на отдела за защита на клиентите Мариан Лейк каза на конференция за финансови услуги на Goldman Sachs, че нетният лихвен доход ще бъде с 2 млрд. долара повече от очакваното през 2025 г. „чисто поради перспективата за лихвените проценти“.
Лейк също каза, че таксите за инвестиционно банкиране през четвъртото тримесечие на тази година ще се повишат с 45% спрямо предходната година, тъй като продължителният спад в сделките е към своя край. „Има причини да сме оптимисти за 2025 г.“, каза Лейк пред YahooFinance.
Тя не беше единствената с подобна нагласа.
Финансовият директор на Citigroup Марк Мейсън каза, че неговата банка ще достигне „по-високия край“ на прогнозите си за приходите за цялата година за 2024 г. от 80 до 81 милиарда долара. Нюйоркският кредитен гигант също така очаква скок от 25% до 30% на таксите за инвестиционно банкиране през четвъртото тримесечие, докато приходите от търговия също се очаква да се повишат.
„Да чукна на дърво или нещо подобно“, каза Мейсън на конференцията на Goldman във вторник.
Изпълнителният директор на PNC Бил Демчак каза, че току-що е съставил план за своя борд, който по думите му „никога не е бил по-оптимистичен“.
„Мисля, че се намираме в много добра среда за банките“, добави той, отбелязвайки, че вижда „известна усилена енергия в корпоративна Америка, която се надяваме да се прояви през следващата година“.
Тези коментари идват в края на една страхотна година за най-големите кредитори в САЩ благодарение на устойчивостта на икономиката по време на период на повишени лихвени проценти и възстановяване на инвестиционни и търговски операции на банките.
След изборите акциите на големите банки, включително Citigroup и Goldman Sachs, са поскъпнали с между 12% и 13% към вторник. Цената на книжата на JPMorgan Chase се е повишила с 10%, докато акциите на PNC са напреднали с 8%.
Надеждата е, че следващата година може да бъде още по-добра, ако кредитирането и сключването на сделки на Уолстрийт намалят, докато новата републиканска администрация разхлаби някои правила за големите банки и прилага повече снизходителност при одобряването на корпоративни сливания, които носят големи печалби за гигантите от Уолстрийт.
Това, на което банките се надяват, е, че нова администрация ще разхлаби и нов набор от противоречиви капиталови правила, предложени от най-добрите банкови регулатори, които ще изискват от кредиторите да заделят по-големи буфери за бъдещи загуби.
Правилата се основават на международен набор от капиталови изисквания, известен като Базел III, наложен през десетилетието след финансовата криза от 2008 г.
Банките се бориха срещу предложението в САЩ през последната година в агресивна публична кампания и дори намекнаха, че може да съдят регулаторите.
Те спечелиха голяма победа през септември, когато някои регулатори казаха, че ще смекчат тези изисквания. Но не всички регулатори изглежда са съгласни с този план, което поставя окончателната версия под съмнение.
Тръмп говори по време на предизборната си кампания за това как иска регулаторите да наблюдават сектора. И все пак още не е ясно какво може да означава нетното въздействие на по-широката икономическа програма на Тръмп за индустрията.
Притеснението е, че ключовите цели на новоизбрания президент за повишаване на митата, намаляване на данъците и депортиране на имигранти без документи могат да повишат лихвените проценти и потенциално да съживят отново растящата инфлация.
„Наистина мисля, че преминахме от политическа несигурност към политическа несигурност“, каза Лейк от JPMorgan Chase.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.