Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Индия е бавно вървящ слон, но и реална алтернатива на Китай, според инвеститор ветеран
Индия е бавно вървящ слон, който все още е изправен пред много препятствия, но сега е реална алтернатива на Китай. Това заяви пред Си Ен би Си инвеститорът ветеран Дейвид Рош.
„Мисля, че Индия може да се възползва от спада по отношение на привлекателността на преките чуждестранни инвестиции и портфейлните потоци на Китай“, каза Рош.
Индия се присъединява към „демократичните съюзи“ на „най-богатите и жизнени икономики“ в света, добави той.
След като изпревари Китай и се превърна в най-населената нация в света, Индия също може да стане втората по големина икономика в света до 2075 г., задминавайки САЩ.
„Така че мисля, че разглеждаме трансфер не само на фиксирани инвестиции от корпорации, но и на портфейлни инвестиции, които се местят от Китай в Индия“, каза Рош.
Той обаче също така предупреди, че идеята за това колко пари се вливат в Индия често надхвърля реалността.
Инвеститорите и икономистите са все по-оптимистични относно перспективата за растеж на Индия. Според октомврийската актуализация на МВФ за прогнозите за световната икономика, икономиката на Индия се очаква да нарасне с 6,3% през 2023 г.
Алисия Гарсия-Хереро, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Natixis, каза пред Си Ен Би Си миналата седмица, че Индия е „ярка точка в глобалната икономическа картина“. Тя обясни, че оптимизмът около страната е примамил глобалните компании да преместят някои от производствените си мощности в страната.
Диверсификация далеч от Китай
Google обяви в четвъртък, че ще започне производство в Индия, като започне със смартфона си Pixel 8, който беше пуснат на пазара по-рано този месец. По подобен начин Foxconn започна производството на iPhone 15 за Apple в Индия, тъй като компанията диверсифицира производството си от Китай.
Индия е вторият по големина пазар на смартфони в световен мащаб по брой годишни доставки и продажби, като представлява почти 12% от световния пазар, според данни на IDC.
Все пак Рош каза, че компаниите няма да напуснат напълно Китай скоро.
„Поставете се в позицията на ръководител на Apple. Не отиваш в Пекин и казваш „чук-чук, между другото, аз си тръгвам. Беше ми приятно тук, довиждане!“
„Така че всъщност мисля, че реалността на преместването от Китай е много по-надолу по пътя“, добави той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.