На фокус следващата седмица: Подготовка за Тръмп 2.0

На фокус следващата седмица: Подготовка за Тръмп 2.0

Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ разпали така наречената „Тръмп търговия“, като доларът, криптоактивите и американските акции се повишиха, докато инвеститорите оценяват глобалните последици от завръщането му на власт.

Германия се бори с политическа криза, министърът на финансите на Великобритания изнася ключова реч, а редица лидери се отправят към Баку за среща на върха за климата.

Това са част от темите и събитията, върху които ще фокусират вниманието си инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

Новини от САЩ

Фокусът се насочва към данните за инфлацията в САЩ на 13 ноември, докато пазарите чакат да видят дали новоизбраният президент Тръмп ще продължи напред с обещаната икономическа политика, която може да доведе до инфлация.

Икономистите очакват индексът на потребителските цени да е нараснал с 0,2% през октомври. Годишното увеличение от 2,4% през септември беше най-малкото за повече от 3 години и половина, като това засилвайки залозите за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв.

Но централната банка може да се озове в трудна позиция с избора на Тръмп, тъй като плановете на републиканеца да повиши митата може да подхранват покачването на цените. След решението на Фед да намали основния лихвен процент с 25 базисни пункта в четвъртък, председателят Джеръм Пауъл даде малко насоки за това колко бързо ще паднат лихвите и до какво ниво ще стигнат.

Пазарите също следят дали „Тръмп търговията“ - включително по-силния долар и закупуване на акции на банки и компании с малка капитализация, ще продължи, докато инвеститорите оценяват въздействието на изборния резултат.

Обратно в Пекин

Внимателно наблюдавано събрание на висшия законодателен орган на Китай приключи в петък с обявяването на пакет от разходи от 6 трилиона юана (837,17 милиарда долара), насочен към изчистване на „скрития“ дълг на местните власти.

Това със сигурност ще разочарова инвеститорите, които тласнаха сините чипове в континенталната част на страната до печалба от 5,5% тази седмица на фона на спекулации, че ще има допълнителни разходи за противодействие на потенциалното въздействие от търговска война, която Доналд Тръмп може да започне.

Някои анализатори предупредиха, че ще е твърде рано за Пекин да формализира стратегия само няколко дни след изборната победа на Тръмп, но инвеститорите многократно подкрепиха китайските акции, само за да бъда след това разочаровани от действията на Пекин.

Със заплахата на Тръмп за мита от 60%, постигането на годишната цел за икономически растеж от около 5% може да е най-малкият проблем на Пекин.

Политически хаос

Сривът на управляващата коалиция в Германия поставя кризата в най-голямата икономика в Европа в центъра на вниманието веднага след победата на Тръмп.

Решението на канцлера Олаф Шолц да уволни своя финансов министър от Свободната демократическа партия (СвДП) Кристиан Линднер води в посока на вот на недоверие през януари и възможни предсрочни избори през март.

Социалдемократите на Шолц сега управляват с оставащия коалиционен съюзник Зелените в правителство на малцинството, но са изправени пред натиск да проведат вот на недоверие по-рано. Спорният проектобюджет също трябва да бъде финализиран.

Моментът е меко казано неудачен. Германия току-що избегна рецесията след поредица от неуспехи, докато по-високи мита при Тръмп могат да създадат нови главоболия.

Несигурността може да навреди на бизнес инвестициите и да забави сливанията и придобивания. С приключването на изпълнена с избори година в световен мащаб Германия може да се готви да проведе собствен вот.

Климатични промени

Политици и климатични активисти се отправят към столицата на Азербайджан Баку, където от 11 до 22 ноември ще се проведе 29-ата годишна Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата, известна като COP29.

Срещата вече е известна като „COP за финансиране на климата“ заради основната ѝ цел: да се договори колко пари трябва да отиват всяка година за подпомагане на развиващите се страни, така че да могат да се справят с разходите, свързани с климата.

Но идваща само дни след изборите в САЩ и на фона на нарастващото геополитическо напрежение, срещата се очаква да бъде приглушена. Тръмп, който отрича климатичните промени, иска да увеличи производството на изкопаеми горива и да се оттегли от Парижкото споразумение за климата – ключова рамка за намаляване на глобалните емисии на парникови газове.

Пенсионни фондове

Финансовият министър на Обединеното кралство Рейчъл Рийвс ще представи най-новите си планове за съживяване на бавните британски капиталови пазари в първата си реч в Mansion House в четвъртък, като множество реформи на пенсионните фондове са начело в списъците с желания на индустрията.

Схемите за пенсиониране с дефинирани доходи в Обединеното кралство, повечето от които са затворени за нови членове, колективно разполагат с около 300 милиарда паунда пари в брой, които могат да бъдат насочени към жилища, инфраструктура, инвестиции на некотирани компании и непопулярни акции за благото на икономиката на Обединеното кралство, твърдят източници от индустрията.

Но докато промяната е широко приветствана, идеята за задължителни инвестиции на пенсионните фондове в така нареченото продуктивно финансиране на Обединеното кралство беше критикувана поради риска добрите намерения да не винаги водят до добри резултати за спестяванията за пенсия, особено след като акциите на Обединеното кралство продължават да се представят зле в сравнение с глобалните си аналози.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ