Париж загуби короната на най-големия фондов пазар в Европа. Лондон отново е на върха

Париж загуби короната на най-големия фондов пазар в Европа. Лондон отново е на върха

Париж загуби короната на най-големия фондов пазар в Европа. Лондон отново е на върха

Политическите катаклизми във Франция доведоха до това, че страната изгуби позицията си на най-големия пазар на акции в Европа, по-малко от две години след като взе корона от Обединеното кралство, пише Блумбърг.

Шокиращото съобщение на президента Еманюел Макрон за предсрочни избори предизвика разпродажби на акции, които изтриха около 258 млрд. долара от пазарната капитализация на френски фирми миналата седмица. Акциите на банките Societe Generale SA, BNP Paribas SA и Credit Agricole SA - всички големи притежатели на държавен дълг, поевтиняха с повече от 10% всяка.

Акциите в страната вече са на обща стойност около 3,13 трлн. долара, изоставайки от тези в Обединеното кралство, които се оценяват на 3,18 трлн. долара, според данни, събрани от Блумбърг. Индексът CAC 40 изтри всичките си печалби за 2024 г. - рязък обрат след регистрираните рекордни върхове преди месец.

„Намираме се в период, в който няма сигурност за три до четири седмици и пазарът за съжаление може да стане по-нестабилен“, каза Алберто Точио, портфолио мениджър в Kairos Partners.

В същото време съвкупност от фактори, включително подобряване на глобалния растеж и увеличаване на дейността по сливания, направи британските акции отново популярни сред инвеститорите. Въпреки че страната се подготвя за собствените си общи избори, резултатът се смята за по-ясен и стабилен, като опозиционната Лейбъристка партия води в социологическите проучвания с голяма разлика.

„Харесваме акциите на Обединеното кралство поради причини, свързани с оценката, но също и като диверсификатор на портфейла, като се има предвид техният атрактивен секторен профил“, каза Улрих Урбан, ръководител на стратегията и изследванията за множество активи в Berenberg. „На всичкото отгоре политическата несигурност изглежда е по-висока другаде, поне за момента“, добави той.

Индексът FTSE 100 достигна исторически върхове тази година, подхранван от зависими от износа акции като Shell Plc и Unilever Plc. Той надмина индекса Euro Stoxx 50 през последните три месеца, като производителят на реактивни двигатели Rolls-Royce Holdings Plc е сред най-големите печеливши.

В глобален мащаб Обединеното кралство сега е шестият по големина фондов пазар.

Във Франция пазарните стратези все още не свръщат към акциите поради несигурността, свързана с публичните финанси и политиката. Освен банките, операторите на тол системи Vinci SA и Eiffage SA се понижиха поради опасенията, че магистралите могат да бъдат повторно национализирани, ако партията на Макрон загуби властта.

Новината идва в момент, когато акциите на френските компании за луксозни стоки са под натиск от неравномерното възстановяване в Китай.

„Като се има предвид необичайната политическа главоблъсканица в момента и високият риск между сега и изборите, не виждаме причина да бързаме да купуваме“, каза стратегът на Barclays Plc Еманюел Ко в бележка от 12 юни. Гласуването в два тура се провежда на 30 юни и 7 юли.

Разбира се, инвеститорите също виждат някои причини да останат предпазливи по отношение на Обединеното кралство. Изборите на 4 юли ще отбележат най-голямото политическо сътресение след Брекзит и новото правителство ще разполага с ограничени фискални възможности и ще бъде изправено пред контрол от страна на облигационерите.

Фондовият пазар в страната също се тресе от компании, които избират да се листват или в Европа, или в САЩ, отчасти водени от натиск от инвеститори активисти, търсещи по-добри оценки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ