Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейците предпочитат да държат парите си в спестовни сметки вместо да ги влагат в акции
Повечето европейци не са склонни да инвестират личните си средства в акции, предпочитайки да ги държат в спестовни сметки и да получават по-малък, но гарантиран доход от лихви. Едни от най-консервативните инвеститори са британците, а най-активни са унгарците, поляците и испанците. Това показват данните от проучване на Британския център за политически изследвания (CPS). Проучването се фокусира върху поведението на британските инвеститори на дребно и го сравнява с поведението на инвеститорите в други европейски страни.
Според данните от проучването делът на средствата в активите, управлявани от инвестиционни компании във Великобритания е едва 21% - това е най-ниският процент в Европа. Средно в Европа делът на средствата на инвеститорите на дребно в управляващите дружества е 29%, приблизително същите цифри са в Германия (30%), Франция (28%), Португалия (28%) и Италия (33%). Най-високи са процентите в Испания (84%), Унгария (65%) и Полша (61%), сочат данните от проучването.
Делът на акциите във финансовите активи на европейските домакинства остава сравнително малък - максимум (12%) е регистриран във Финландия. На второ място е Швеция с 6,5%, на трето е Германия с 5,5%. Минималният дял на акциите във финансовите активи на европейските домакинства е в Италия (2,1%).
Докладът отбелязва, че британците обичат да държат пари в спестявания. В спестовните им сметки има общо £1,8 трилиона, или това е почти цялата капитализация на компаниите, включени в индекса FTSE 100. Жителите на други европейски страни отдавна се придържат към подобна стратегия за дълго време.
По време на пандемията обемът на спестяванията сред европейците се увеличи с почти 1 трилион евро. Според данни на Международния валутен фонд през 2020-2021 г. общите спестявания в европейските домакинства са се увеличили с €970 млрд. Това се случи поради затварянето на въздушния трафик, рязкото намаляване на туризма, развлекателните услуги, затварянето на много магазини, ресторанти и кафенета и т.н.
Въпреки това, през последните месеци, с премахването на ковид ограниченията, европейците започнаха постепенно да теглят парите си от банкови депозити и спестовни сметки.
Инвеститорите явно са уморени от ниските лихвени проценти на Европейската централна банка. Според Refinitiv Lipper, цитиран от Reuters, през март е имало рекорден приток на средства в европейски фондове за краткосрочни инвестиции - €34 млрд. Изтичането на средства от депозити отчасти е предизвикано от ситуацията около швейцарската банка Credit Suisse, която почти фалира през март.
Но засега, както отбелязва Центърът за политически изследвания, големият проблем е „огромното количество пари“, което гражданите – в този случай в Обединеното кралство – държат в спестовни сметки.
CPS смята, че подобни фондове, въпреки че носят гарантиран доход на хората, не работят в полза на икономиката. Анализаторите на центъра отчасти обвиняват за това властите в страната, които трябва „по-активно да насърчават инвестициите на дребно и да развиват демокрацията на акционерите“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.