Швейцария готви нови правила за последната си „твърде голяма, за да фалира“ банка

Швейцария готви нови правила за последната си „твърде голяма, за да фалира“ банка

Швейцария готви нови правила за последната си „твърде голяма, за да фалира“ банка

Откакто UBS спаси от колапс закъсалия си конкурент Credit Suisse преди година, всички чакат да разберат как властите ще защитят Швейцария от риска единствената останала голяма банка в страната също да се разпадне. Скоро този въпрос ще получи своя отговор, пише Ройтерс.

Този месец швейцарското правителство трябва да публикува препоръките си за контрол на банки, които са „твърде големи, за да фалират“, което може да натовари UBS с по-строги правила за правене на бизнес.

В доклада, който се очаква да бъде от няколкостотин страници, разделът за капиталовите изисквания ще бъде особено внимателно разгледан, като UBS потенциално трябва да намери десетки милиарди допълнителни долари за защитни мерки.

„Швейцария просто не може да позволи UBS да фалира“, каза Стефан Леге, икономист от университета в Санкт Гален. „Ако това се случи, то би имало абсолютно опустошителен ефект върху швейцарската икономика“, добави той.

При стойност от 1,7 трилиона долара балансът на UBS е двойно по-голям от годишното икономическо производство на Швейцария, което придава на банката изключителна тежест за икономиката.

Ако UBS се разпадне, няма да има местни конкуренти, които да го погълнат. А цената на национализацията може да разнищи публичните финанси, казват експерти.

През май 2023 г. долната камара на парламента на Швейцария подкрепи предложение, призоваващо системно значимите банки да имат коефициент на ливъридж от 15% от активите – много повече, отколкото се изисква в Европейския съюз, Съединените щати и Великобритания.

По-високият коефициент вероятно ще накара UBS да трябва да намери над 100 милиарда долара допълнителен капитал, каза Андреас Ита от консултантската компания Orbit36.

„Това не може да бъде направено в рамките на разумен период чрез удържане на печалби и набирането на такива суми чрез капиталовите пазари едва ли е реалистично“, каза Ита.

Банката обаче може да свие баланса си и да намали предлагането на кредити, добави той.

Лобизъм

Малко анализатори очакват да бъдат наложени толкова обременителни условия, но това помага да се обясни защо UBS иска да бъде чута.

„UBS трепери“, каза източник от индустрията, запознат със ситуацията, който отбеляза, че банката е отприщила голяма лобистка кампания, която ще продължи до последната минута.

И UBS, и швейцарското правителство са отказали коментар пред Ройтерс.

Министърът на финансите на Швейцария Карин Келер-Сутер заяви миналата година, че предстоят по-взискателни капиталови изисквания. Тя обаче каза още, че прекомерната регулация може да попречи на способността на Швейцария да се конкурира с други финансови центрове като Ню Йорк, Лондон, Сингапур и Дубай.

„Ако искате да останете във висшата лига, няма да можете да избегнете поемането на определени рискове в бъдеще“, коментира тя.

От своя страна UBS предупреди, че прекомерните капиталови изисквания в крайна сметка биха навредили на потребителя.

„Ако имате твърде много капитал, вие наказвате акционерите, но също и клиентите, защото банковите услуги стават по-скъпи“, каза наскоро председателят на UBS Колм Келер пред вестник NZZ am Sonntag.

Не се очакват съществени промени тази година. Парламентът трябва първо да разгледа всички препоръки, преди правителството да внесе проектозакон. След това започват консултации с банки и други заинтересовани страни.

Според Леге от университета в Санкт Гален политиците едва ли ще създадат твърде много препятствия за UBS.

„Този път няма план Б. Основната политика ще бъде надеждата – надеждата, че UBS няма да изпадне в беда. Но надеждата не е стратегия“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ