Специалната група за финансови действия обсъжда нови мерки за борба с прането на пари

Специалната група за финансови действия обсъжда нови мерки за борба с  прането на пари

Първото пленарно заседание на Специалната група за финансови действия (FATF) в рамките на двугодишното Мексиканско председателство се открива утре и ще продължи до петък в рамките на седмицата на FATF, започнала в понеделник, съобщава групата на сайта си.

В срещата ще участват представители на над 200 членове на групата, както и организации наблюдатели, сред които Международният валутен фонд, ООН, Световната банка, Интерпол и Групата Егмонт за финансово разузнаване.

Делегатите ще обсъдят ключови въпроси, свързани с ограничаването на незаконните финансови потоци, които подхранват престъпността и тероризма и рушат сигурността и устойчивото икономическо развитие.

Ще бъде направен преглед на борбата с прането на пари и финансирането на тероризма в Аржентина и Оман, както и на напредъка, постигнат от някои юрисдикции, смятани за рискови за финансовата система.

Резултатите от срещата ще бъдат представени на пресконференция от президента на групата Елиса де Анда Мадрасо, предаде БТА. 

Миналата седмица FATF обяви промени в критериите за включване на определени страни в своите списъци - съответно черен и сив, за да намали натиска върху някои по-малко развити държави и да се фокусира върху тези, които представляват по-сериозен риск за международната финансова система.

По силата на приетите промени юрисдикциите ще бъдат подлагани на преглед, ако отговарят на определени условия и са: 1. Членки на FATF; 2. Страни с висок доход от списъка на Световната банка (без тези, чийто финансов сектор се състои от две или по-малко банки); и 3. Страни с финансов сектор с активи над 10 милиарда долара (измервани в широки пари). Ако юрисдикцията е по-слабо развита, по силата на определението на ООН, тя няма да бъде подлагана на подробен преглед, освен ако FATF не приеме, че тя представлява сериозен риск за финансиране на тероризма, прането на пари и разпространението на финансови рискове.

Новите критерии влизат в сила от следващия кръг прегледи. FATF смята, че реформата ще намали наполовина страните с нисък капацитет, които да бъдат включвани в ежегодния преглед.

В момента в черния списък на групата са включени едва три страни - Северна Корея, Иран и Мианма, но преди срещата се чуха гласове към тях да бъде прибавена и Русия с аргумента, че е страна, финансираща тероризма. Допреди началото на инвазията в Украйна Русия беше член на FATF, но членството й в момента е замразено.

Преди една година България беше включена в сивия списък на FATF за засилено наблюдение заради недостатъчен капацитет в борбата с прането на пари и финансирането на тероризма. Страните от този списък - общо 21 на брой, са поставени под специално наблюдение и от тях се изисква да подобрят финансовата си система, за да бъдат извадени от него. Заедно с България в списъка присъстват Монако, Хърватия, Филипините, Хаити, Сирия, Венецуела, Виетнам, Йемен и 12 африкански държави.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ