Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: Балон на фондовия пазар? Анализаторите обясняват защо нямат подобни притеснения
Въпреки силната насоченост на възхода на американския фондов пазар към скъпи и фокусирани върху ИИ технологични акции, анализатори казват, че на Уолстрийт все още не може да се говори за създаване на балон.
Широкият индекс S&P 500 се повиши през 16 от последните 19 седмици, но печалбите са силно концентрирани сред акциите от групата на т.нар. „Великолепна седморка“ – технологични гиганти, водени от стремглавия растеж на Nvidia.
Междувременно Федералният резерв на САЩ се очаква да започне да намалява лихвените проценти през юни, което потенциално ще даде допълнителен тласък на бързо развиващите се технологични акции.
Мащабът на възхода предизвикват известна загриженост за пазарен балон и стратезите на UBS направиха сравнения със събития от края на 90-те години.
През януари 1995 г., когато Федералният резерв завърши цикъл от повишения на лихвените проценти, които доведоха основната лихва на централната банка до ниво от 6%, S&P 500 започна да се повишава, което доведе до над 27% годишна възвръщаемост през следващите пет и повече години.
Докато балонът не се спука зрелищно през март 2000 г.
„Бичият пазар през 90-те години видя две фази: широк, стабилен възход от началото на 1995 г. до средата на 1998 г. и след това по-тясна, по-експлозивна фаза от края на 1998 г. до началото на 2000 г.“, посочиха в изследователската бележка главният стратег на UBS Бану Бауеджа и неговият екип.
„Днешните секторни модели, теснотата, корелациите са подобни на втората фаза на пазара; оценките също не са далеч“, добавиха те.
И все пак, въпреки приликите на повърхностно ниво, Бауеджа твърди, че „няма балон, който да е готов да избухне“, и посочва забележителни разлики в печалбите, реализираните маржове, свободния паричен поток, IPO и M&A дейност, като примери за това.
Въпреки че ентусиазмът, специфичен за сектора, е очевиден днес, от UBS подчертават, че той не се основава единствено на сляпа вяра, какъвто в голяма степен беше случаят в по време на дотком балона, а на действителна възвръщаемост на акционерите, предава Си Ен Би Си.
Липсващата съставка
Първите 10 компании в S&P 500 представляват около 34% от общата пазарна капитализация на индекса, подчерта TS Lombard в изследователска бележка от миналата седмица.
Изследователската фирма твърди, че тази концентрация е оправдана предвид звездните резултати на тези фирми.
„Това обаче означава, че е трудно общият индекс да се повиши значително без участието на технологичния сектор, както и че индексът е уязвим към рисковете, характерни за тези компании“, отбеляза Скайлър Монтгомъри Конинг, старши глобален директор макро стратег в TS Lombard.
И все пак плавната промяна в политика на Фед и устойчивият икономически растеж през последните месеци позволиха разширяването на фондовия пазар да се подобри, както по отношение на сектори, така и по отношение на география, като европейските и японските индекси достигнаха исторически върхове през последните седмици.
Конинг е категорична, че всеки балон на фондовия пазар се нуждае от три съставки, за да се надуе: солидна история за фундаментите; завладяващ разказ за бъдещ растеж; ликвидност, ливъридж или и двете. Докато задвижваната от изкуствен интелект тенденция за растеж отговаря на първите два критерия, Конинг смята, че третият изглежда липсва.
„Ликвидността все още е достатъчна, но ливъриджът все още не е на тревожни нива“ казва тя.
Лоша новина?
Отсъствието на балон не означава непременно, че пазарът ще продължи да расте, посочва главният стратег на UBS, като отбелязва, че растежът на производителността „по нищо не прилича на този през 90-те години“.
„Разбира се, това може да се промени, но днешните данни за поръчките за електроника и информационни технологии, намеренията за капиталови разходи и действителните капиталови разходи изобщо не предполагат задълбочаване на капитала, свързано с повишаване на производителността“, каза той.
„Нашият показател за глобализацията показва, че тя е в застой (всъщност отслабва) в сравнение с края на 90-те години, когато растеше най-бързо. Днес икономиката е в късен цикъл“, добави Бауеджа.
Сегашната конфигурация на икономиката е най-близка до тази, наблюдавана в края на 90-те години на миналия век и в началото на 2000 г., смятат от UBS, като растежът на реалния разполагаем доход е „слаб и има вероятност да отслабне.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.