Светът на парите: Пет начина да инвестирате в щастие

Светът на парите: Пет начина да инвестирате в щастие

Противно на общоприетата максима, че щастие с пари не се купува, това е напълно възможно? Да, има начини да се случи. Но ще се изненадате, когато разберете кои са те.

Професорът от Харвард Майкъл Нортън заедно с Елизабет Дън са автори на книгата „Щастливи пари: Науката за по-интелигентно харчене“, в която са описани пет от най-ефективните начини да превърнете банкнотите в щастливи усмивки. Ето ги.

1. Купувайте впечатления

„Петдесет и седем процента от американците казват, че покупките, които носят нови преживявания, ги правят по-щастливи, отколкото чисто материалните покупки. Този ефект е по-забележим сред жените, по-младите хора и живеещите в големите градове и предградията. Но същата закономерност се наблюдава и сред мъжете, по-възрастните хора и живеещите в селските райони. Проучване след проучване установява, че настроението на хората се подобрява, когато те размишляват върху покупките си, свързани с конкретни преживявания; те описват тези покупки като добре похарчени пари.“

2. Разделете удоволствието на части

„Когато знаеш, че не можеш да получиш това, което искаш във всеки един момент, започваш да го цениш повече. Ако обожавате даден телевизионен сериал, изглежда, че максималната радост, която ще получите, е да си набавите абонамент за всички сезони и да ги изгледате от начало до край. Изглежда разумно да се отървете от рекламите и от постоянното едноседмично чакане между епизодите. Изследванията обаче показват, че ако гледате епизодите с прекъсвания, това ще увеличи удоволствието ви. И най-поразителното е, че рекламите могат да направят гледането на телевизия по-приятно. Дори увлекателните сериали могат да загубят очарованието си след пет-седем минути и да не се забавляваме толкова много. Рекламите прекъсват този процес на адаптация, така че когато сериалът се върне, отново започваме да обожаваме героите.“

3. Купувайте време

„Хората, които имат усещането, че разполагат с много свободно време, са по-склонни да се занимават със спорт, благотворителност и други дейности, които увеличават щастието. Въпреки че с пари може да се купи „свободно време“, включително да се преразпределят ежедневните задачи като готвене, чистене и пазаруване,  хората с финансови възможности се оплакват, че ситуацията с времето им става все по-зле. Те са склонни да прекарват много време в дейности, които са свързани със сравнително високи нива на стрес и напрежение - пазаруване, работа, бизнес пътувания и т.н.“

4. Платете сега, потребявайте по-късно

„Отлагането може да увеличи удоволствието от потреблението не само защото имате време да развиете положителни очаквания, но и защото се засилва факторът, който наричаме „слюноотделяне“.“ В неотдавнашно проучване студенти са били помолени да изберат един от два шоколада „Херши“ и след това или да изядат избраното шоколадово блокче веднага, или да изчакат половин час. Когато се наложило да изчакат, студентите се насладили повече и проявили по-голям интерес към закупуването на други шоколади „Херши“. Въпреки че не научиха нищо ново за шоколада по време на чакането, забавянето им даде възможност да развият първични желания и да слюноотделят.“

5. Инвестирайте в други хора

„В края на еднодневен експеримент хората, които похарчили пари за другите, се оказали значително по-щастливи от тези, които харчат пари за себе си - въпреки че в началото на деня не са открити разлики в нивата на щастие между двете групи. Те получили и различни суми в плик - 5 или 20 долара. Размерът на сумата обаче също не е повлиял на нивото на щастие в края на деня. Начинът, по който хората са похарчили парите, е бил много по-важен от това колко пари са получили.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ