Световната банка: Паричните преводите от мигранти към страни с ниски доходи ще стигнат $656 млн.

Световната банка: Паричните преводите от мигранти към страни с ниски доходи ще стигнат $656 млн.

Световната банка: Паричните преводите от мигранти към страни с ниски доходи ще стигнат $656 млн.

Обемът на паричните преводи към страните с ниски и средни доходи (LMIC) от мигранти през 2023 г. ще се забави значително тази година и ще е само 1,4% като ще възлезе на около 656 милиарда долара, прогнозира Световната банка. За сравнение миналата година той се повиши с 8% до $647 млрд.

Причина за прогнозираното забавяне е очакваното отслабване на икономическата активност в страните източници на парични преводи през тази година, което ще доведе до ограничаване на растежа на заплатите и заетостта на мигрантите, посочват от кредитната институция.

Силните парични преводи през миналата година бяха подкрепени от високите цени на петрола в страните от Персийския залив, което повиши доходите на емигрантите. Друг фактор са значителните трансфери на средства от Русия към държавите от Централна Азия.

По региони

притокът на парични преводи нараства в Източна Азия и Тихия океан с 0,7% (до $130 милиарда), в Европа и Централна Азия - с 19% (до $79 милиарда), в Латинска Америка и Карибите - с 11,3% (до $145 млрд.), в Южна Азия - с 12,2% (до $176 млрд.), в Субсахарска Африка - с 6,1% (до $53 млрд.). В същото време показателят намалява с 3,8% (до $64 млрд.) в региона на Близкия изток и Северна Африка.

Първите пет страни

получатели на парични преводи през 2022 г. са Индия (111 милиарда долара), Мексико (61 милиарда долара), Китай (51 милиарда долара), Филипините (38 милиарда долара) и Пакистан (30 милиарда долара).

Държавите, в които притокът на такива средства представлява значителен дял от икономиката, включват Таджикистан (51% от БВП), Тонга (44%), Ливан (36%), Самоа (34%) и Киргизстан (31%). Това подчертава значението на паричните преводи за финансиране на текущата сметка и бюджетния дефицит, подчертават от Световната банка.

„Паричните преводи се превърнаха във финансов спасителен пояс за много икономики по време на пандемията и ще станат още по-важни в обозримо бъдеще“, коментира Дилип Рата, водещ автор на доклада на Световната банка.

Средната глобална цена на трансфер от 200 долара е 6,2% през четвъртото тримесечие на миналата година, в сравнение с 6% година по-рано. Най-висока комисионна взимат банките (средно 11,8%), по-евтините методи за превод на средства са пощенските услуги (6,3%), операторите за парични преводи (5,4%) и компаниите за мобилни комуникации (4,5%). Мобилните оператори обаче представляват по-малко от 1% от общите изпратени пари, се казва още в доклада.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ