Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Талибаните в Афганистан преговарят с Русия и Китай за търговски сделки в местни валути

Администрацията на талибаните е в напреднали преговори с Русия, за да могат банките от двете засегнати от санкции икономики да уреждат търговски транзакции на стойност стотици милиони долари в местните си валути, заяви изпълняващият длъжността министър на търговията на Афганистан, цитиран от Reuters.
Афганистанското правителство е отправило подобни предложения към Китай, заяви министърът Хаджи Нурудин Азизи пред агенцията. Проведени са някои разговори с китайското посолство в Кабул, каза той.
Азизи каза, че предложението с Русия се разработва от технически екипи от двете страни. Ходът идва в момент, когато Москва се фокусира върху използването на национални валути, за да измести зависимостта си от долара, а Афганистан е изправен пред рязък спад в притока на американска валута в страната, след орязването на помощите от администрацията в САЩ.
„В момента водим специализирани разговор по този въпрос, като вземаме предвид регионалните и глобалните икономически перспективи, санкциите и предизвикателствата, пред които е изправен Афганистан, както и тези, с които се справя Русия. Техническите разговори са в ход“, каза Азизи. Китайското външно министерство и Руската централна банка не са отговорили на исканията за коментар.
Азизи добави, че годишната двустранна търговия между Русия и Афганистан в момента е около 300 милиона долара и е вероятно тя да нарасне значително, тъй като двете страни увеличават инвестициите. Неговата администрация очаква Афганистан да купува повече петролни продукти и пластмаси от Русия. „Искаме да предприемем стъпки в тази област и с Китай“, каза той, добавяйки, че Афганистан има около 1 милиард долара годишна търговия с Китай. „Сформиран е работен екип, съставен от членове на афганистанското Министерство на търговията и китайското посолство, което е упълномощен орган, представляващ Китай в икономически програми, и разговорите продължават.“
Финансовият сектор на Афганистан е до голяма степен откъснат от световната банкова система поради санкциите, наложени на някои лидери срещу управляващите талибани, които превзеха страната през 2021 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.