Властите в САЩ ще компенсират загубите на над 27 хиляди души, измамени със студентски заеми

Властите в САЩ ще компенсират загубите на над 27 хиляди души, измамени със студентски заеми

Властите в САЩ ще компенсират загубите на над 27 хиляди души, измамени със студентски заеми

Федералната търговска комисия на САЩ (FTC) обяви, че ще възстанови загубите на 27 600 кредитополучатели, станали жертва на измамни схеми за отписване на дълг по студентски заем. Общо, като част от това решение на властите, на кредитополучателите ще бъдат изплатени 4,1 милиона долара.

Решението е взето от ведомтвото след разследване, образувано през 2019 г. в отговор на жалба от измамени кредитополучатели. Те заяват, че от 2014 г. организациите Mission Hills Federal и Federal Direct Group измамно извличат средства от тези, които теглят заеми за образование чрез тях.

Както се отбелязва в съобщеието на ведомството, измамни организации са  „убедили студентите в необходимостта да платят такса, варираща от няколкостотин до няколко хиляди долара, уж за откриване на заем, и са създали привидност за намаляване на размера на месечните внокси по заема.“ Те също така са убедили хората да изпращат плащания по заеми директно към тях, като са обещали да поемат пращания по лихвите, но  просто са взели почти всички получени средства за себе си. Комисията съобщи, че изпраща 27 584 чека на засегнатите кредитополучатели. Чековете трябва да бъдат осребрени в рамките на 90 дни.

По данни на организацията Education Data Initiative общият размер на дълговете на американците за студентски заеми е 1,7 трилиона долара. Властите редовно обявяват отписването на част от тези дългове за определени групи кредитополучатели. Кредитополучателите, които не отговарят на условията за обезщетения, често търсят възможности да изплатят заемите си по-бързо и често стават жертви на измамници, обещаващи по-ниски лихви. През 2023 г., след засичане на измамни схеми, Федералната търговска комисия реши да изплати обезщетения за образователни заеми на обща стойност 324 милиона долара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ