КТБ ще стане държавна, ако акционерите й не осигурят необходимия ресурс

КТБ ще стане държавна, ако акционерите й не осигурят необходимия ресурс

С решението Корпоративна търговска банка (КТБ) да бъде поставена под специален надзор от страна на БНБ опитваме да дадем ясен сигнал, че държавата е готова да действа бързо, навременно и решително за овладяване на системния риск. Целта е банковата група да се оздрави и депозантите да получат средствата си в пълен размер. Това зави пред в. „Труд”министърът на финансите Петър Чобанов.

По думите му преди Българската банка за развитие (ББР) и Фондът за гарантиране на влоговете в банките да влязат в КТБ, ще се даде възможност на сегашните акционери да осигурят необходимия ресурс, като държавата ще се намеси, само ако те не успеят.

Министър Чобанов уточни, че на 21 юли хората ще имат избор между това да оставят депозитите си в КТБ, която към този момент може да е държавна или да ги пренасочат към друга банка, включително държавната ББР, която ще започне да набира депозити.

Според министъра на финансите в момента не може да се каже колко точно е необходимият допълнителен капитал за двете банки (КТБ и „Креди Агрикол – България“, придобита от Корпоративна търговска банка по-рано тази година), но това ще стане ясно до 10 дни, когато трябва да са готови одитът и оценката на активите и пасивите на двете финансови институции.

Чобанов допълни, че кабинетът очаква средствата във Фонда за гарантиране на влоговете в банките, които към края на 2013 г. бяха 1,8 млрд. лв., да са достатъчни за покриването на нуждите.

„Ресурсът на ББР по различните кредитни линии в подкрепа на бизнеса остава недосегаем, а дори държавата да капитализира допълнително ББР, за да участва в увеличението на капитала на КТБ, това няма да се брои за дефицит”, заяви още министърът на финансите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ