Сарафов: Политиците да се въздържат от намеса в съдебната система

Сарафов: Политиците да се въздържат от намеса в съдебната система

Спазването на принципа за разделение на властите е фундамент на правовата държава - това заяви изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов в позиция, изпратена до БТА. Той уточнява, че повод за изявлението му е "различни позиции на представители на политическите партии". 

Сарафов не поставя под никакво съмнение избора си и в началото на позицията си, подчертава, че я изразява "в качеството ми на временно с изпълняващ длъжността главен прокурор, избран от компетентната прокурорска колегия във ВСС".

"Всички участници в политическия процес, осъществяващи функции на държавно управление, извън съдебната система, следва стриктно да съблюдават духа и буквата на Конституцията на Република България и да се въздържат от намеса, изразяваща се в пряко въздействие или внушения, които накърняват устоите на правовата държава. Призивите за реформи в съдебната система следва да намерят реализация чрез законодателство и решения в рамките на компетенциите, за да се възстанови нарушеният баланс между властите в интерес на обществото", посочва още той. 

Изборът на Сарафов предизвика вчера декларация от коалиция ПП-ДБ, в която се настоява той незабавно да се оттегли от поста, защото в "противен случай министърът на правосъдието Атанас Славов ще предприеме "всички възможни действия за преразглеждане на решението за избор на временен главен прокурор".

Споровете за избора продължават и днес да са основна тема

Политици и юристи в спорове "за" и "против" избора на Сарафов

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Като в "доброто" старо време: Първият "Магазин за хората" дебютира с опашки и празни рафтове
Тръмп: Никога не сме били толкова близо до споразумение за Украйна, колкото сега
Техники, които ще ви помогнат да заспите по-бързо
Съвети от банкерите: Какво да правим при смяната на лева с евро?
Кои са знаците, че се справяте по-добре в живота, отколкото си мислите?
Емблематичният фосил „Малкото стъпало“ – неочаквана еволюционна загадка
Ядрената индустрия ще добави 15 реактора догодина след спада в капацитета през 2025 г.
Времето във вторник: Сутринта - мъгли, следобед - слънце