Два незабавни въпроса, които всеки си задава щом ни срещне
Две секунди точно трае първият зрителен контакт при среща с непознат. Ние "сканираме" от пръв поглед, но и той ни оценява? Но, как и каква е оценката?
Професор Ейми Къди от Harvard Business School предлага отговор в нова книга, издадена в Щатите със заглавието "Presence". Тя изследва впечателнията от пръв поглед заедно с колегите си психолози Сюзън Фиск и Питър Глик в продължение на повече от 15 години. В рамките на проучванията си, открива повтарящи се модели, разказва Business Insider. Установява, че щом ни срещнат, хората интуинтивно търсят моментален отговор на два свои вътрешни въпроса:
- Мога ли да имам доверие на този човек?
- Мога ли да уважавам този човек?
Психолозите наричат тези измерения "топлота" и "компетентност". В идеалния случай човек иска отговорите да са "Да". По думите на Къди все повече хора, особено в професионален контекст, вярват че компетентността е по-важният фактор. В крайна сметка те искат да се уверят, че човекът насреща е достатъчно талантлив и надежден - качества, важни не само в живота, но и в бизнеса.
Въпреки това тя смята, че доверието все пак е по-натежаващият фактор. "От еволюционна гледна точка е по-решаващо за оцеляването ни да знаем дали един човек заслужава доверието ни", казва Къди. Това е приоритет за човека още от далечните времена, в които му е било нужно да оцелява като разчита на околните и да ловува и събира храна. И въпреки че компетентността се оценява много високо, първо трябва да бъде изградено доверие, за да се установи. Като се стараем да изтъкваме колкото може знанията си, уменията и силите, това може да има отблъскващ ефект.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.