Няколко прости начина да развиете вашето въображение

Няколко прости начина да развиете вашето въображение

Един от най-разочароващите лекции, когато бяха в колежа през 80-те години, беше курс по компютърни науки за структури от данни и алгоритми. В този курс научихме за различни подходи за решаване на ключови проблеми в програмирането. Например, научихме няколко различни начина да вземем списък от числа, дадени в произволен ред, и да сортираме този списък от най-малкото към най-голямото.

Това, което ме разочарова в класа, не бяха самите алгоритми – те бяха интересни. Разочарованието дойде от факта, че никога не сме учили как някой е създал тези различни подходи. Какво, за бога, би накарало някой дори да си помисли за тези неща?

Поглеждайки назад към това, разочарованието ми се появи, защото класът не ни учеше как да си представяме алтернативи на това, което вече знаехме. Вместо това, той просто предоставя поредица от алтернативи, които някой друг вече е открил.

Всъщност голяма част от училищното обучение включва изучаване на неща, които някой друг е открил, и след това изпълнение на задачи, в които отговаряте на въпроси, на които лицето, задаващо въпроса, вече знае отговора.

И все пак повечето от това, което ще бъдете помолени да правите до края на кариерата си, включва отговаряне на нови въпроси, на които човекът, който ви задава въпроса, не знае отговора (и може би все още никой няма задоволителен отговор).

Представянето на алтернативи на настоящата реалност не е нещо, което е вероятно да се справите добре, освен ако не го практикувате. Ако смятате, че имате нужда от повече практика за проявяване на въображение, има няколко неща, които можете да направите:

Променете сценария

Имайте предвид, че всички неща, които си представяте, се коренят в неща, които вече знаете. В класически проучвания хората са били помолени да нарисуват въображаеми същества от друга планета. Всички тези същества са имали същата структура, придатъци и сетивни органи като съществуващите на Земята същества. Така че, ако се опитвате да си представите нова алтернатива, ще си припомните съществуващ сценарий. Ако не сте доволни от резултата от вашето въображение, опитайте се да измислите друг сценарий, който да използвате като основа за вашата въображаема ситуация.

Помислете първо за резултата

Съществува тенденция да се фокусирате върху ситуации, с които сте запознати, когато се опитвате да си представите бъдещето. Вместо това се съсредоточете върху решението или резултата, който искате да постигнете, защото това може да ви напомни за други неща. Ако се опитвате да си представите видове транспорт в бъдещето, вместо да мислите за коли или влакове, просто се съсредоточете върху това как човек би могъл да тръгне от едно място и да стигне до друга точка. Това може да доведе до различен подход към представянето на бъдещето.

Добавете ограничения

Опитайте се да ограничите въображението си. Хората често смятат, че ограниченията ги правят по-малко креативни. Проучванията обаче показват, че без ограничения често си представяте свят, който е доста подобен на този, който познавате. Когато поставите много ограничения на въображението си, повечето от първоначалните неща, които ви идват на ум, нарушават тези ограничения, а това ви принуждава да продължите да размишлявате. Може да не успеете да намерите нищо, което отговаря на ограниченията, които сте задали, но ако го направите, вероятно ще бъде доста креативно.

Отделете време за практика

Трябва също така да се упражнявате да си представяте неща - дори когато не е необходимо. Дайте си задача да си представите решение на проблем, който виждате, да измислите сюжет за история или да развиете бизнес идея. Тази практика ще ви помогне да използвате въображението си по-комфортно и ефективно в ситуации, в които идеята, която генерирате, има значение за успеха ви в работата.

В крайна сметка не трябва да забравяте, че въображението е умение, което може да се подобри с практика. Тъй като вашето образование вероятно не ви е подготвило да проявявате въображение, ще трябва да работите върху това сами.

……………

Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на „Smart Thinking“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ