Изгубената реч на Стив Джобс

Изгубената реч на Стив Джобс

"Имаме обяснение как Apple стана толкова успешна: Стив Джобс е бил човек от бъдещето. Това, разбира се, е просто една от най-честите метафори за таланта му, но когато го чуеш как предсказва още през 1983 година с абсолютна убеденост масовото присъствие на повечето  модерни технологии, започваш да чувстваш, че няма друго обяснение." Коментарът е на американските автори в Gizmodo.

Те и колегите им от Huffington Post разказват за непозната досега, впечатляваща реч на Джобс отпреди близо 30 години, която потвържава гения му на визионер и решителността му да промени света на технологиите. През 1983 година Роналд Рейгън е бил президент на САЩ, а пионерът на високите технологии Microsoft далеч не е била това, което е. Портативните компютри са били масови устройства само в сферата на фантазиите на технологичните инженери и дизайнери. Основателят на Apple споделя своите техно пророчества по време на международна конференция, посветена на дизайна, в Аспен, Колорадо.

Преди месец първите 20 минути на речта му, озаглавена "Бъдещето не е това, което беше", бе представена от американския Център за дизайнерски иновации в опит да се надникне във визията за света от миналото на гениалния предприемач. Записът е в аудио формат и бързо се разнесе из мрежата Наблюдателни фенове забелязаха, че в него липсва сесията с въпроси и отговори по време на конференцията, водена от Джобс.

Тази седмица последните 40 минути от събитието бяха възродени. Направи го собственоръчно блогърът Марсел Браун, автор и създадел на Life, Liberty and Technology blog. Един от клиентите на Браун лично е присъствал на речта на Джобс през 1983 г. Той е дал на блогъра стара аудио касета със записа. След това Марсел дигитализира записаното и го публикува. Можете да го чуете като влезете в блога му.

И така какво предрича Джобс преди близо три десетилетия?

Още във встъпителните си думи той заявява: "Децата, които растат сега, определено са продукт на компютърното поколение. И в техния живот компютърът ще стане доминиращата медия“.

Най-забележителното е дискусията му, свързана с концепцията за личния преносим компютър. През 1983 г. Macintosh все още не е бил представен на пазара. Още по това време обаче Джобс е имал ясна визия за бъдещето на портативните устройства. Той казва: "Стратегията на Apple е наистина проста. Това, което искаме да сторим, е да поставим невероятно мощен компютър в книга ("book"), която можеш да носиш навсякъде със себе си и можеш да се научиш как да я използваш за 20 минути. Това e, което искаме да сторим, и искаме да го изпълним това десетилетие“.

"И наистина искаме да го направим с радио връзка в него, за да не се налага да се хващаш за нищо и да си в комуникация с цялата тази по-голяма база данни и с други компютри.“ Последното без съмнение може да се отнесе до съвременната WiFi връзка.

Джобс казва също, че компанията му е "на около 5 години от решаването на този проблем“ - свързването на домашните компютри с глобалната мрежа. Така се оказва, че прогнозата му впоследствие е много близо до реалността, тъй като в САЩ настъпва значително и масово адаптиране на интернет по домовете през 1993 г.

В блога си Браун посочва няколко важни момента, в които Джобс говори за бъдещето:

● Основателят на Apple започва речта си с това, че "ще прекарваме повече време, взаимодействайки с личните си компютри, отколкото с колите си“.

● Джобс си е представял бъдещето като място, където "хората могат да преглеждат имейлите си, независимо къде се намират в момента“.

● Джобс вярва, че ролята на Apple е в доставянето и разпространяването на познание. Той казва: "Всички ние сме бомбардирани с информация всеки ден", отбелязвайки че много голяма част от тази информация не би отделила "мъдростта" от посредствеността. Ето защо целта му е била да снабди потребителите с инструменти, които предават тази интелигентност като нещо полезно, което може да бъде притежавано от абсолютно всички. Имайки предвид широкия обхват на интернет и мобилните технологии, с които разполагаме днес, тези цели се оказват до голяма степен изпълнени.

● Още по това време Джобс осъзнава трудността на разпознаване на човешкия глас от технологията. "Това е нещо трудно", казва той към края на дискусията, очевидно имайки предвид, че не е и невъзможно - години преди Apple да представи изкуствения интелект в iPhone 4S – Siri, който, макар и критикуван, остава нещо революционно за мобилните телефони.

● Споменава експеримент на MIT, чието описание се приближава много до апликацията Google Street View.

● Сравнява софтуера на времето с развитието на звукозаписната индустрия. Казва, че повечето хора не знаят със сигурност какъв компютър искат да си купят. За разлика от този избор обаче, когато влязат в звукозаписен магазин, определено знаят каква музика харесват. Така се случвало, защото имат безплатни мостри на песни, които са слушали без да плащат - по радиото. Затова клиентите трябва да разполагат с пробен период, в който да тестват лично софтуера, преди да го купят.

Джобс е вярвал, че доставянето на софтуера чрез физически носители е архаична практика, защото тогава вече е бил дигитален. И е можело да се прехвърля електронно по телефонни линии. Предвиждал е, че ще се плаща за софтуерните продукти по автоматичен начин – "чрез телефонни линии с кредитни карти". Всичко това днес звучи като най-обикновено ежедневие. Затова, нека слушаме по-внимателно какво предричат големите умове за следващите 30 години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Колективен провал: Как да избегнем неловкостта и струва ли си да го правим?
Цитат на деня