Началото на парашута (из "Книга на началата")

Началото на парашута (из Книга на началата)

Принципът на действие на парашута е описан още от Леонардо да Винчи през 1480г., но първата му демонстрация е дело на френския физик Луй-Себастиян Ленорманд, който през 1783 г. скача от едно дърво, държейки два чадъра.

Има свидетелства за подобни опити в Китай през 90 г. пр. Хр. През 1797г. е и първият истиниски скок с парашут. Андре-Жак Гарнеран скача от въздушен балон от височина 2000 метра, като използва парашут с кош под него. Съпругата на Гарнеран Жан-женевиев става първата жена парашутистка след скока си през 1799 г. първият успешен парашутен скок от самолет е направен през 1912 г. от капитана на американската армия Алберт Бери.

По време на Първата световна война летците не получавали парашути. Самолетите били малко и според върховното командване пилотите трябвало да се опитат да избягат по най-бързия начин от въздушния бой и да катапултират, а не да се опитват да спасят самолета.

Стотици загинали в горящи самолети са или катапултирали без парашути са умрели при падането. Управляемият парашут е създаден по време на Виетнамската война в края на 60-те години на 20 в. С тях катапултиралите пилоти можели да насочват движението си и да се върнат зад огневата линия.

Из "Книга за началата". Книгата може да бъде поръчана от електронния магазин на сп. Мениджър - тук. Специално за вас тя е на промоционална цена от 6 лв.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.