Завръщането към уюта на ретрото

Завръщането към уюта на ретрото

Преди повече от 5 години PepsiCo. направи интересен експеримент във Великобритания. Компанията пусна на пазара партида от старите, познати на потребителите кенове на Pepsi. Кутийките събудиха огромен интерес, асоциации и спомени. Хората започнаха да се надпреварват в опитите си да закупят последните останали „стари“, нови кенове, пуснати на пазара.

Тези кутийки бяха същите, както от времето когато Синди Крауфорд рекламира марката и беше едно от най-търсените рекламни лица. Освен това безалкохолната напитка в тях беше произведена съгласно практиката от преди години, без да бъдат взети предвид промените в изготвянето й, които идват по-късно. Използвана беше захар, вместо глюкозо-фруктозен сироп.

Защо маркетолозите заложиха на носталгията и каква е причината тя да бъде толкова успешна?

Чувството, че опитваш нещо познато и положителния спомен са част от естествените усещания в живота. Те се базират на разбирането, че животът е кръговрат и много често нещата се връщат на мястото си. Само се замислете за модата. Много от майките днес заемат качествените си дрехи отпреди десетилетия на дъщерите си и момичетата изглеждат много добре и напълно актуално. Възвръща се споменът за потребяване на нещо качествено. Ретро вълната работи. 

Освен това тази стратегия е успешна и при лошо състояние на икономиките в последните години, при лошо лично финансово състояние. Тя има психологически ефект върху голяма част от потребителите. В трудните времена се засили тенденцията хората да се обръщат към периодите, в които са могли да си позволят повече и са имали по-малко грижи, свързани с разходите. От тази гледна точка носталгията подкрепя марката като директен отговор на всичко негативно, което залива потребителите в последните 2 години. В това число се включват и негативните новини за природни бедствия, размириците, жестокостта и всичко, което кара потенциалните клиенти на възраст, в която могат да бъдат родители, да възприемат света като по-несигурно място, в сравнение с отминалите години.

Опитвайки добрата стара напитка, или какъвто и да е подобрен продукт, голяма част от тях се връщат в детските си години, които са „комфортна зона“ в съзнанието на всеки човек, свързана с безгрижно детство и уютна семейна среда. Чрез носталгията марките скачат в настоящата психика на хората и със знаци, натоварени с емоционално значение, обвързват повече и мотивират покупка.

Така „изведените от употреба марки“ започват да функционират в много различни държави по света. Старите ленти се връщат обратно на показ. Ефектът е много деликатен. Той настройва съзнанието на хората към това, което е било променено и изказано много отдавна.

Освен всичко това, на корпоративно ниво комуникирането на старите ценности е полезно, защото напомня за историята на марката. Споменът носи прекрасно очарование сред екипите на съвременните високотехнологични, роботизирани корпорации, на които винаги им липсват време и ресурси.

Ник Ийв в UTalkMarketing

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%