Отпускат над 44 млн. лв. за развитие на средното образование

Отпускат над 44 млн. лв. за развитие на средното образование

Десет национални програми за развитие на средното образование у нас ще финансира правителството през тази година, а общата сума, която кабинетът ще задели е 44,5 млн. лв.

С най-голям бюджет от 19,86 млн. лв. е програмата за оптимизация на училищната мрежа. Чрез нея се регулират процесите на адаптиране на образователните структури както към интересите и потребностите на децата и учениците, така и към спецификата и потребностите на пазара на труда във всеки отделен регион в страната. Програмата обхваща ремонт и подобряване на материално-техническото оборудване на училища, предоставяне на транспорт на пътуващите учениците, създаване на столово хранене.

Останалите програми, които ще бъдат финансирани от държавата са:

Националната програма „Система за национално стандартизирано външно оценяване”, по която се финансира контрола и оценяването на всички национални изпити в основното и средното образование. По тази програма се провежда например Националното външно оценяване за всички ученици в края на IV и на VІІ клас по основните общообразователни учебни предмети, както и езиковия изпит в края на VIII клас за учениците в езиковите гимназиик. Провеждат се в две сесии и държавни зрелостни изпити по 14 общообразователни учебни предмета. През месец юни тази година ще има и пробно онлайн оценяване на дигиталните компетентности, в което ще бъдат включени 1000 ученици от Х клас. Общият бюджет на тази програма 4,4 млн. лв.

Национална програма „Модернизиране на системата на професионалното образование” е продължение на реализираните от 2008 г. досега програми чрез инвестиране на средства по линия на държавния бюджет и съфинансиране от страна на бизнеса. Тя е насочена главно към обновяване на специализираното оборудване на учебни кабинети, лаборатории и работилници в професионалните гимназии в съответствие с развиващите се съвременни нови производствени технологии, както и осигуряване на възможности за провеждане на практическо обучение в реална работна среда. Общият бюджет на програмата е 3 млн. лв.

Национална програма „Роден език и култура зад граница”, насочена към съхраняване на българското етнокултурно пространство в чужбина и на националната, културна и духовна идентичност на всички български граждани по света. По програмата ще бъде стимулирано изучаването на български език и литература, история и география на България от българите зад граница, както и подпомагане на извънкласните дейности за съхраняване на националното самосъзнание, бит и култура. Общият бюджет на програмата е 1 млн. лв.

Национална програма „Училището – територия на учениците”, която обхваща два модула - „Подкрепа на целодневното обучение на учениците от начален етап” и „Национални и международни ученически олимпиади и състезания”.  Общият бюджет на тази програма е 2 060 000 лв.

Национална програма „На училище без отсъствия”, свързана с необходимостта от засилване на механизмите за отчетност, наблюдение и контрол по отношение на регистриране на отсъствията на учениците. За реализиране на целите, свързани с осигуряване на условия за непрекъснат образователно-възпитателен процес и намаляване на отсъствията от училище, се прилагат две мерки - „Без отсъствие” и „Без свободен час”. Първата има за цел да стимулира директорите и педагогическите екипи в училищата да разработват и изпълняват свои училищни програми за намаляване на отсъствията на учениците чрез реалното и точното им отразяване в училищната документация, както и разработване на мерки за превенция на преждевременното напускане на образователната система от учениците и за реинтеграция на отпадналите от училището деца. От прилагане на мярката „Без свободен час” се очаква по-висока ефективност на публичните разходи на училищата при използване на програмното финансиране за оптимална организация на образователно-възпитателния процес при отсъствие на учител/възпитател и подпомагане на училищните бюджети.Общият бюджет на програмата е до 3 млн. лв. (текстът продължава на следващата страница)

Национална програма  „С грижа за всеки ученик” отчита, че всеки ученик придобива знания, умения и компетентности с различна скорост и по различен начин в зависимост от индивидуалните му възможности и интереси. Тя предполага да се планират и осигуряват допълнителни часове за коригиране на пропуски в знанията и компенсиране на недостига от учебно време. Общият бюджет на програмата е 3,2 млн. лв.

С Национална програма  „Развитие на педагогическите кадри” ще се инвестира в квалификационната дейност на преподавателите, нейното качество и ефективност. Общият бюджет на програмата е 480 000 лв.

„Създаване на достъпна архитектурна среда” е нова национална програма, която също ще се финансира през тази година. Целта е да се създадат подходящи условия за интегрирано обучение на децата и учениците с увреждания и специални образователни потребности в системата на народната просвета. Общият брой на тази група деца и ученици през учебната 2014/2015 г. е 12 644. Бюджетът на програмата е 1 млн. лв. Със средствата ще се изгражда подходяща инфраструктура за достъп до държавните училища, рампи, подемници, асансьори, санитарни възли.

Акценти на друга национална програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в училище” през 2015 г. са обновяване на компютърната техника в училищата, реализиране на пилотни проекти за интегрирано управление на училища, администриране на wi-fiзони, осигуряване на достъпа на България до Паневропейската образователна и изследователска мрежа GEANT и др. Общият бюджет тук е 7,5 млн. лв.

Програмите ще бъдат публикувани в интернет страницата на МОН в рубриката „Програми и проекти”, заедно с екипите за управление и координатите за връзка с тях, условията и сроковете за кандидатстване по всяка програма, формата на документите за кандидатстване и друга необходима на бенефициентите информация,  посочват от пресцентъра на Министерски съвет.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ